post
در صورت تمایل کفسابی بهنام را اشتراک نمایید

بازسازی نما بدون داربست : چنانچه به آرشیو خبرگزاری های مختلف و اخبار حوادث آنان رجوع کنیم ، گاه به اخباری برمی خوریم که در عین دلخراش بودن ، ابهام و تعجب بزرگی را در ما بر انگیخته و با طنزی سیاه و آزاردهنده ، تلخندی از نزدیکی مرگ و عدم پیش بینی انسان از چند لحظه بعدی خود روی لبانمان می نشاند .

به عنوان مثال چندی پیش در خصوص خانم مسنی که در خیابان دولت تهران در حال قدم زنی بوده و یا خانواده پیاده ای که در یکی از فرعی های محله ابوذر پایتخت در حال عبور سریع از محل بودند و در باد و طوفانی شدید گرفتار شده اند مطلبی را خواندم . نکته دلخراش و ناراحت کننده این دو مطلب که مصداقی از مقدمه فوق می باشد ، سقوط بخشی از نمای ساختمان های یک کوچه بود که متاسفانه به فوت آنان ختم شد.

به نظر شما در چنین شرایطی چه فرد یا سازمانی مقصر است ؟ رهگذرانی که تک تک قطعات ساختمان های مجاورشان را بررسی نکرده اند ! صاحب خانه ای که ساختمان خود را ایمن نکرده است ؟ نصّاب سنگی که در کار خود کوتاهی کرده یا اورگان های مسئول شهرداری که جواز یا پایان کار این بنای غیر استاندارد را تائید کرده اند ؟

اگرچه ده ها عامل دست به دست هم می دهند تا چنین رویداد نامیمونی را شاهد باشیم ، اما قانون صاحب ملک را مقصر دانسته و در چنین شرایطی از وی خسارات وارده به جان و مال رهگذران ، مصدومان یا مالباختگان را طلب می کند ؛ لذا بهتر است در صورت داشتن چنین ساختمانی سریعتر به فکر راه چاره ای بیافتیم .

راه حل چیست ؟

بازسازی نما بدون داربست به عنوان یکی از چندین و چند روش ابقا و احیای قطعات نما ، روشیست که در آن هر قطعه نصب شده روی دیواره خارجی و عمودی ساختمان اعم از سنگ و آجرنما ، با کمک پیچ هایی که به عمق دیوار نفوذ می کنند آنها را در جای خود تثبیت کرده و دیگر به واسطه کوچکترین تهدید بر سر مردم سقوط آزاد نمی کنند .

دلایل سقوط سنگ نما و لزوم ورود بازسازی نما بدون داربست در ساختمان چیست ؟

طبیعیست که عدم نصب صحیح قطعات یا از بین رفتن مواد چسبنده پشت آن ها به افتادن هریک منجر شده است اما چنانچه بخواهیم به صورت موردی به بررسی آن ها بپردازیم باید بگوییم :
• عدم استفاده از ملات چسبناک و مرغوب پشت قطعات نما
• اسکوپ نکردن سنگ ها *
• فقدان بندکشی مرغوب لای سنگ ها
• ریزش ملات پیش از برخورد قطعه نما با آن که عمدتاً در پی بی توجهی ، سرعت بی محابا یا عدم اعتنای نصّاب سنگ رخ می دهد .
• نفوذ آب به پشت سنگ ها به ویژه در فصل سرما که با یخ زدگی و افزایش حجم ، آن ها را از محل خود جدا می کند .
• زمین لرزه و طوفان های شدید که مقدمات لق شدن قطعات را فراهم می کند .

* اسکوپ کردن : گاهی سنگ های ساختمانی آنچنان صاف و مسطحند که نمی توان حتی با وجود ملاتی قدرتمند آن ها را در جای خود فیکس کرده و ثابت نگه داشت ، به همین دلیل نیازمند عواملی هستیم که با از بین بردن این یکدستی و صیقلی بودن نامطلوب ، در حکم دستگیره هایی برای نگهداری سنگ ، آن را در دل ملات خشک شده نگه دارد .

در همین اثنا با استفاده از ادوات یا روش هایی همچون لقمه گذاری ، سیم مفتول ، اسکوپ دو پایه یا سه پایه ، پروانه ای و Z یا یک برآمدگی روی سنگ به وجود می آید یا یک فرو رفتگی که ملات بتواند به داخل آن نفوذ کند . در نهایت اینکه با کمک این روش ها قطعه را در جای خود نگه می دارند .

و اما بازسازی نما بدون داربست چیست ؟

همانطور که بدان اشاره شد پیچ و رولپلاک که پیشتر در مقالات مرتبط به طور مفصل به آن پرداختیم به معنای تثبیت قطعات نما در جای خود با کمک دو پیچ یا بیشتر روی هر قطعه می باشد . طبیعیست که وقتی این عمل بدون وجود داربست انجام می پذیرد ، به این معناست که متخصین این امر – کارگروه تخصصی نماشویی و شستشو با طناب مجموعه کفسابی بهنام – با روش هایی دیگر به نقاط مختلف ساختمان دست پیدا می کند .

بالابر ، کلایمر یا راپل و طناب به عنوان روش های جایگزین استراکچرهای فلزی سبب می شود تا لزوم استفاده از بازسازی نما بدون داربست از بین رفته و بدین واسطه کار با سرعتی بیشتر ، هزینه ای کمتر و مناسب برای تعمیرات موضعی پیش رود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *