post
در صورت تمایل کفسابی بهنام را اشتراک نمایید

درباره نماشویی : برای یافتن درک بهتری درباره نماشویی ، بیایید بدنه یک ساختمان را به جسم یک انسان تشبیه کنیم . همه انسان ها به استحمام نیاز دارند ؛ چرا که از یک سو بواسطه عوامل داخلی (مانند تعریق) و خارجی (مانند میکروب ها ، لکه مواد کثیف یا رنگی) آلوده شده اند و از سویی دیگر سلول های مرده در صورت عدم زدایش از روی پوست ، عامل بیماری های بیشتری می شوند . همه این عوامل در حالی بود که ضرر آن تنها به خود فرد بر می گشت ، بگذریم از اینکه وجود این فرد بواسطه ظاهر نامطلوب و بوی نامساعدش برای افراد در ارتباط با وی خوشایند بوده و قضاوت خوبی نیز در مورد وی نمی شود .

با برگشت به مثال ساختمان مورد نظرمان ، این بنا چه یک طبقه باشد چه آسمان خراشی غول پیکر ، چه شیشه ای باشد و چه آجری ، چه مسکونی باشد و چه تجاری و چه در راستای یک خیابان پرتردد باشد یا امتداد مسیری کم رفت و آمد ، نیازمند شستشوی نما می باشد . درباره نماشویی باید بدانید که این عمل نه تنها به پاکیزگی یک ساختمان کمک می کند ، بلکه به افزایش طول عمر آن نیز می انجامد .

در خصوص پاکیزگی این سازه همه چیز روشن است ؛ در طول سالیان متمادی ، برف و باران اسیدی در کنار غبار ، دوده و تابش نور خورشید به عنوان عواملی جوی سبب شده اند تا نمای ساختمان در تنش بوده و جلای خود را از دست بدهد . این ناپاکی ها مصادیق گوناگونی دارند ، به عنوان مثال در نمای آجری با شوره و سفیدک زدن ، در نماهای سنگی با رنگ پریدین و کدر شدن ، در نماهای شیشه ای با نقش بستن لکه آب و در نماهای سیمانی با سیاه شدن خودنمایی می کتند .

از سویی دیگر و در خصوص افزایش عمر یک نما نیز می توان گفت ، آب برف و باران به راحتی جذب جنس های متعددی می شوند . اگر سنگی مانند تراورتن را در نظر بگیرید ، این محصول با جذب آب علاوه بر اینکه در بلند مدت در آن حل می شود ، مقداری از این ماده را در بطن خود ذخیره می کند ، سپس در فصول سرد سال که آب یخ زده و حجم آن افزایش می یابد ترک خورده و این روند را تا تخریب کامل سنگ ادامه می یابد .

زدودن مواد خورنده سطح – که ساده ترین آن ها همین فضولات پرندگان می باشد – سبب می شود تا آلودگی روی سطح نهادینه نشده و با وجود اینکه نمی توان از بارش های مضر یا حرکت گرد و غبار جلوگیزی کرد ، ولی حداقل از غلظت و قدمت آن ها کاست .

نماشویی یک سازه به افزایش اعتبار آن نیز می افزاید ، چرا که بسیاری از افراد قضاوت ظاهری را در انتخاب های خود لحاظ می کنند . به عنوان مثال در یک مجتمع تجاری یا مرکز خریدی بزرگ ، اگر ظاهر آن آلوده باشد ، نه اینکه مشتریان خود را به کلی از دست بدهد ، اما هر زمانی که نام آن را می شنویم با همان ظاهر شلخته و صورتی ناپاک در ذهنمان تداعی می شود . در حالی که این مطلب را می خوانید ، نمونه هایی از ساختمان های همیشه پاکیزه و همیشه آلوده در ذهنتان نقش بسته است ؛ جالب اینجاست که اگر بیشتر دقت کنید می بینید که ساختمان پاکیزه از درون نیز مجتمعی قانونمند ، شیک ، خوش رنگ و لعاب و مبتنی بر قاعده ای مشتری پسند اداره می شود و مجموعه آلوده در نقطه مقابل آن قرار دارد ، این مطلب از این روی بیان شد که درباره نماشویی بدانید که پاکیزگی ظاهری نیز یکی از انتخاب های مدیران موفق بوده و یکی از مصادیقی که می توانید بواسطه آن شکوه و جلال مجتمع تجاری ، اداری یا مسکونی خود را به رخ غیر بکشانید اعمال همین خدمات نماشوییست .

در قسمت پایانی درباره نماشویی لازم به ذکر است که عمل مذکور به کمک روش های گوناگون و با ابزار آلات مختلفی تحقق می یابد که ترکیب هریک با دیگری بنا به صلاحدید اپراتور به نتیجه منحصر بفردی می انجامد .

اگر استفاده از طی ، واتر جت ، سندبلاست و شیشه شوی های معمولی را ابزار و راپل و نماشویی با طناب ، داربست ، بالابر و کلایمر را راه های رسیدن به نقاط دور از دسترس بدانیم ، با ترکیب هریک از این متغیر ها به روشی ایده آل یک ماده پوششی (سنگ ، کامپوزیت ، بتن ، شیشه و … ) دست خواهیم یافت .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *