post
در صورت تمایل کفسابی بهنام را اشتراک نمایید

ساب پله : اگر مثل بنده در ساختمانی زندگی کنید که فاقد آسانسور است و روزانه مجبور باشید که در دفعات متعدد مسیر چند طبقه ای راه پله ها را طی کنید ، احتمالاً متوجه تغییراتی که روزانه در رنگ و روی سنگ های این مسیر انجام می گیرد ، خواهید شد .

گرد و خاک ناشی از ساخت و ساز های ساختمانی در اطراف منزل شما، که توسط باد و جریان های هوایی به پاگردها و پله ها می رسند طی چند روز نمای کثیف و زشتی به آنها می دهند. کفش هایی که در خیابان به هر نوع آلودگی  آمیخته می شوند و مقداری از آنها را به واسطه ی عبور و مرور در راه پله روی سنگ های این مسیر باقی می گذارند ، قطره هایی که از پلاستیک زباله در مسیر بردن آن روی پله ها چکه می کنند ، لکه ای که از ریختن بستنی بچه همسایه روی پاگرد می ماند و بسیاری علل دیگر روز به روز باعث کثیفی بیشتر راه پله و پاگرد ها می شوند. همچنین علاوه بر عواملی که انسان در آنها دخیل است ، دلایل طبیعی و اجتناب ناپذیری همچون جنس سنگ ها هم در کثیف شدن آنها بی تاثیر نیست. برخی از سنگ ها زودتر و بیشتر از بقیه هم جنس های خود آلودگی را جذب می کنند .

احتمالاً شما هم آگهی های مختلفی که در مورد نظافت راه پله  بر روی دیوار ها و معابر عمومی نصب شده اند را دیده اید و شاید حتی چند بار هم از سرویس این افراد زحمت کش استفاده کرده اید . اگر اینطور باشد بی تردید به این نتیجه رسیده اید که این نظافت ها اثری کمتر از یک هفته دارند و پس از گذشت این مدت کثیفی ها و آلودگی ها دوباره به سنگ باز می گردند. علاوه بر این اثرات این مواد شیمیایی بر دستگاه تنفسی ساکنین در دراز مدت می تواند باعث بروز بیماری های مختلف ریوی در آنها شود. امروز در این یادداشت کوتاه قصد داریم شما را با شکل نوینی از نظافت که ساب پله نام دارد آشنا کنیم.

این کار که پایه و اساس آن همان سنگسابی  است ، به این شکل است که در طی انجام عملیات با استفاده از دستگاه های مخصوص پله ساب لایه ای بسیار نازک از سطح رویی سنگ های پله جدا می شود . این امر باعث می شود که تمام آلودگی ها و جرم هایی که باعث کثیف دیده شدن سطح راه پله می شدند ، به همراه آن لایه نازک از سنگ ها جدا شده و از بین بروند.

این عمل در گذشته که تکنولوژی پیشرفت چندانی نداشت و یا اگر هم داشت هنوز این پیشرفت به کشور ما نرسیده بود ، توسط کارگران و به وسیله سنباده انجام می شد. کارگران با صرف زمان بسیار زیاد و انجام فعالیتی نفس گیر و خسته کننده به وسیله سنباده ها ، سطح سنگ را می ساییدند و آلودگی ها را از روی آن پاک می کردند. پس از ورود این دستگاه ها به کشورمان ، استقبال از این کار روز به روز بیشتر شد و امروزه بسیاری از ساختمان ها برای تمیزی مسیر رفت و آمد خود از ساب پله استفاده می کنند.

سرعت انجام این عملیات ، تمیزی یکنواخت در تمام سطح پروژه و همچنین مدت زمان نسبتاً طولانی که پله ها به واسطه این کار تمیز می مانند از امتیازات این روش نسبت به روش های سنتی نظافت راه پله است. همچنین بی سرو صدا بودن دستگاه های پله ساب که باعث سلب آسایش ساکنین نمی شوند و عدم انتشار گرد و خاک در طی انجام کار از دیگر عواملی است که باعث شده این روش روز به روز طرفداران بیشتری را به خود جلب کند.

از سوی دیگر یکی از قابلیت های مهم  ابزارهای پله سابی که باعث تمایز بیشتر این روش با بقیه راه های نظافت راه پله می شود ، این است که این دستگاه ها می توانند با نصب لوازم کمکی براق کننده سنگ های راه پله را کاملا شفاف و شیشه ای کنند به طوری که تصویر خودتان را در سنگ ها ببینید. این شکل از عملیات را ساب پله ایتالیایی نیز می گویند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *