post
در صورت تمایل کفسابی بهنام را اشتراک نمایید

سنگسابی فرآیندی است که برای براق و صیقلی کردن سطوح ساخته شده از سنگ استفاده می شود ، در ابتدا باید بدانیم که روش های مورد استفاده در سنگسابی چیست و بعد سراغ استفاده از آن ها در کفسابی منازل خود برویم . از سنگ ها به دلیل استحکام بالایی که در برابر ساییدگی و خورده شدن دارند در موارد زیادی استفاده می شود . نمای ساختمان ها ، راه پله ها ، کف راهرو ها و سالن ها ، ساخت مجسمه های تزئینی و حتی میز های بزرگ مواردی هستند که در آن ها از سنگ استفاده می شود . درست است که آن ها از استحکام بالایی برخوردار هستند ولی این دلیلی برای مقاومت 100 درصدی آن ها در برابر عوامل مختلف نخواهد بود . سنگ در برابر سایش مقاومت خوبی دارد ولی اگر با یک چکش ساده تنها چند ضربه بر روی آن بزنید خواهید دید که کاملاً تکه تکه خواهد شد . بنابراین هر ماده موجود در طبیعت در عین داشتن نقاط قوت ، نقاط ضعفی را هم در کنار آن به همراه دارد ، به همین خاطر است که ما انسان ها در ساخت سازه های خود از مواد مختلفی استفاده می کنیم تا مواد در کنار هم بتوانند نقطه ضعف های خود را پوشش دهند و سازه را محکم کنند .

 

عوامل تهدید کننده پوشش های سنگی برای سنگسابی چیست

از تغییرات دمایی می توان به عنوان دشمن اصلی سنگ ها نام برد ، اگر یک سنگ که ساعت ها در معرض آفتاب قرار گرفته است را بلافاصله درون آب سرد قرار دهید احتمال شکستگی در آن وجود دارد . رسوبات ، ساییده شدن ، باران های اسیدی ، رطوبت و عواملی مانند این دائماً آن ها را تهدید می کنند و در معرض آسیب قرار می دهند . آسیب دیدن سنگ چهره آن را خراب و درخشندگی شان را از بین می برد . اگر شما با دیدن نمای سنگی و یا راه پله های خود که دچار آسیب شده است به فکر تعمیر اساسی و سنگ کاری دوباره روی آن ها افتاده اید ، باید گفت که کاری کاملاً اشتباه است ، چرا که این کار هزینه های زیادی را بر شما تحمیل خواهد کرد . حتی اگر بخواهید کف سنگی ساختمان خود را با موادی همچون جرم گیر ها براق کنید باید گفت که این کار چیزی جز آسیب رساندن به کف ساختمان برای شما نتیجه ای دیگر نخواهد داشت . و تمام هزینه هایی را که برای داشتن کف سنگی کرده اید را از بین خواهید برد . بنابراین تنها کافی است تا از سنگ سابی استفاده کنید و سراغ این روش ها نروید ، شاید بتوان گفت شما با یک سوم هزینه نوسازی کف یک ساختمان بتوانید آن را به حالت اول برگردانید و این کار با روشی جز سنگسابی امکان پذیر نخواهد بود .

 

در پاسخ به سوال سنگسابی چیست باید گفت سنگسابی فرآیندی است که متخصصان در آن با استفاده از دستگاه های کفسابی اقدام به ساییدن سطح آسیب دیده سنگ و تعمیر و باز سازی آن می کنند . این روش در ابتدا محدود به مکان های مسطح بود ولی به تدریج آن را برای استفاده در تمامی نقاط و سطوح اختصاصی کردند . شما هم اکنون حتی می توانید از سنگسابی برای تعمیر مجسمه های سنگی خود نیز استفاده کنید . این کار با سنگ ساب های دستی برای متخصصان امکان پذیر شده است و آن ها با نصب لقمه های کف سابی روی این دستگاه ها توانسته اند از آن ها در نقاطی مانند زوایا و گوشه های موجود در راه پله ها ، بالکن های ساختمان و حتی درون حمام نیز استفاده کنند ، نقاطی که با دستگاه های قدیمی به هیچ وجه امکان سنگ سابی برای آن ها وجود نداشت .

 

مراحل سنگسابی چیست

در حال حاضر سنگ سابی را در چندین مرحله و با استفاده از لقمه های سایشی مختلف انجام می دهند تا سنگ درخشندگی لازمه را پیدا کند ، البته این مراحل برای تمامی سنگ ها یکسان نیست . برخی از سنگ ها مانند گرانیت به مراحل بیشتر و برخی دیگر مانند مرمر به مراحل کمتری نیاز خواهند داشت ، چرا که سنگ مرمر سطحی ضعیف تر از سنگ گرانیت داشته و در برابر سایش مقاومت کمتری را دارد . به عبارتی در سنگ مرمر تنها از مرحله آخر در سنگ سابی استفاده می کنند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *