post
در صورت تمایل کفسابی بهنام را اشتراک نمایید

شستشوی نما بدون داربست : در مقالات پیشین گفته شد که نماشویی یک سازه و پاکسازی ظاهر آن به روش های متعددی امکان پذیر است که انجام این کار بر روی داربست یکی از آن راه ها می باشد . در اینگونه نماشویی ها که عمدتاً برای سازه های نچندان بلند مورد استفاده قرار می گیرد ، گروهی از افرادی که به صورت تخصصی در زمینه برپایی و اجاره داربست فعالند و یا خود مجموعه نما شوی ، با احداث اسکلتی فلزی ، اجازه قرار گیری تیرهایی چوبی به منظور ایستادن عوامل انسانی روی آن را صادر می نمایند تا علاوه بر امکان کار چند تیم مختلف روی آن – اعم از نصاب سنگ ، گچ کار ، تکنسین نصب شیشه های دوجداره ، سیم کش و … –  تسلط افراد مذکور نیز روی دیواره های خارجی سازه مذکور زیاد شود .

بدیهیست اعمال این ساختار روی یک سازه بزرگ هزینه زا بوده و با افزایش حجم اسکلت و همچنین مدت ماندگاری آن بالاتر نیز می رود ؛ به همین دلیل استفاده از این استراکچر به جز مواردی که هیچ جایگزینی برای آن وجود نداشته و تامین امنیت کارگران و کیفیت کار آنان ، مستقیماً به این وسیله وابسته است توصیه نمی گردد . در همین اثنا در موارد متعددی دیده شده است که کارفرمایان متعددی بنا به خواسته خود و یا پیشنهاد برخی مجموعه های  کفسابی به نصب داربست مصّر بوده و پاکیزگی جز به جز نمای خود را در گرو قرار گیری و حرکت اپراتور نماشویی روی آن می دانند .

این در حالیست که نصب داربست علاوه بر محدودیت های مالی ، دارای محدودیت های فضایی و مکانی نیز می باشد ؛ بدین نحو که نصب آن ممکن است فضایی بیش از عرض پیاده رو را بطلبد ، مسیر اتومبیل ها را مسدود کند و یا اینکه برپایی و جمع آوری آن چند روز به طول بیانجامد . به همین دلیل اگرچه امنیت کارگران بیش از سایر روش ها تامین می گردد ، اما نباید این عوامل نامطلوب را نیز فراموش کرد .

در شرایطی که شستشوی نما بدون داربست که عمدتاً از سه طریق استفاده از راپل (شستشوی نما با طناب) ، بالا بر و کلایمر تحقق می یابد ، اگرچه امنیتی کمتر از روش داربستی دارد ، اما دست اپراتور برای تمیزکاری نقاط دور افتاده و صعب العبور باز تر است .

در روش راپل یا دسترسی با طناببه عنوان یکی از راه های شستشوی نما بدون داربست ، وجود پایه ای قدرتمند در بالاترین نقطه ساختمان الزامیست . این تکیه گاه که می توانید آن را به صورت چارچوبی صلب از آهن تصور کنید ، با قدرت نگه داشتن یک نماشوی و تحمل وزن وی ، شرایط فراز و فرود را برای این شخص فراهم کرده و شخص مذکور با استفاده از ابر ، واتر جت یا سند بلاست به انجام این عمل می پردازد .

بالابر و کلایمر نیز به عنوان ابزار شستشوی نما بدون داربست در موارد متعددی با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند ، چرا که ساختاری شبیه یکدیگر دارند . با این حال برای تشخیص این دو وسیله از یکدیگر باید گفت که کلایمر به ماشین آلات و سامانه ای گفته می شود که روی پشت بام ساختمان های بلند نصب شده و معمولاً به عنوان بخشی از ساختمان روی آن ثابت است . این وسیله که در زمان های مشخصی توسط مسئولین نماشویی سازه های فوق الذکر مورد استفاده قرار می گیرد ، با حرکت ذره ذره به پایین (تحت کنترل عوامل انسانی) از بالا به پایین حرکت کرده و شرایط شست و شوی نما را برای کارشناس مربوطه فراهم می آورد . این در حالیست که بالابر (دیگر وسیله شستشوی نما بدون داربست) همچون لوله های تلسکوپی ، ممکن است روی سطح مقطعی زمینی قرار داشته باشد و بازوان خود را که حامل نیروی انسانیست به بالا منتقل نماید .

در پایان لازم به ذکر است که امنیت نماشویی امری نسبیست ، به بیانی دیگر ممکن است فردی از داربست استفاده کرده و با وجود رعایت نکات ایمنی ، در اثر بی دقتی و عدم تسلط به کار سقوط کند و یا اینکه فردی با استفاده از طناب ، با اینکه روی هوا معلق بوده و کار وی ریسک بالاتری دارد اما با اتکا به توانایی و تسلطش بدون هیچ مشکلی کار را به اتمام برساند ، لذا نباید با در نظر گرفتن تنها یک پارامتر تصمیم گیری کرده و  نمی توان با قطعیت از وجود یا عدم وجود امنیت و حادثه آفرینی نماشویی با طناب در کار صحبت کرد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *