post
در صورت تمایل کفسابی بهنام را اشتراک نمایید

شستشوی نما : گاهی اوقات توجه به تغییر پدیده های پیرامونمان به دلیل پیوستگی زمان و قرابت بی وقفه با آن بسیار سخت و دشوار است . به عنوان مثال اگر به اعضای خانواده یا دوستان و همکاران خود که مدت زمان زیادی از طول روز را با آن ها سپری می کنید بنگرید ، اگرچه شاید بتوانید آنان را با تصاویر دهه ها قبلشان مقایسه کنید ، اما نمی توانید پیر شدن یا تغییرات آن ها در لحظه تشخیص دهید ؛ این در حالیست که چنانچه فردی پس از مدت ها آنان و یا حتی خود شما را ببیند ، به راحتی بتواند در خصوص چاقی و لاغری ، شادابی و خمودگی ، پیر شدن یا عدم تغییر و بسیار دیگری از این عوامل به درستی اظهار نظر کند ، چرا که تغییرات عدیده نه به مرور زمان بلکه در لحظه به وی عرضه شده است .

شستشوی نما

اگر بخواهیم این مطلب را به نمای یک ساختمان نیز تعمیم دهیم سخنی به گزاف نرانده ایم . بی تردید اگر منزل یا محل کار خود را از دید ساکنین آن و افراد رهگذر مورد بررسی قرار دهید ، به نتیجه یکسانی نخواهید رسید . در این رابطه ساکنین به دلیل اینکه غبار نشسته روی نما ، تاثیرات مخرب نور خورشید ، تاثیر باران های اسیدی و آلودگی هوا ، فضولات پرندگان ، لرزه های نا محسوس و لیست بلند بالایی از عوامل نامطلوب را به مرور زمان و به آهستگی مشاهده کرده اند ، اغلب متوجه آن هم نشده اند ، این در حالیست که رهگذران با دیدی غیر جانب دارانه و تعصبی گرد و غبار ، دوده ، لکه ، رنگ پریدگی ، شکستگی ها ، تغییر حالت ها و در یک کلام شرایط نامطلوب آن را خواهند دید . در چنین شرایطی شستشوی نما این امکان را به ساکنین این بنا می دهد تا از یک سو در محیطی پاکیزه و به دور از لایه ای از ناپاکی های چندین و چند ساله زندگی کنند و هم ارزش بصری ساختمان آن ها افزایش یابد ، از سویی دیگر شهر از چنگ قسمتی از آلودگی های خود رها شده و جلوه بهتری به محله مورد نظر می بخشد . شستشوی نما یا نماشویی به عنوان عملی که با شیشه شوی و طی ، واترجت ، سند بلاست و … توسط اوپراتورهایی ماهر سوار بر بالابر ، داربست یا راپل مشغول به کار خویش می باشند ، نمای در دسترس را پاک کرده و درخشندگی روز نخست آن را بازیابی می کند .

شستشوی نما

در همین رابطه چنانچه اهمیت شستشوی نما بر فردی پوشیده باشد ، تنها کافیست تا نتیجه استحمام یا شستشوی البسه تنمان را به وی یادآوری کنیم . استحمام علاوه بر تاثیرات ظاهری خود که عبارت است از زدودن آلودگی ها یا بوی بد ساطع شده از بدن ، سبب می شود تا سلول هایی که روی پوست ما نیز وجود داشته و بنا به عمر محدودشان اینک مرده اند ، میدان را برای پرورش و رشد سلول های جایگزین باز کنند که در مقیاس کلان این کار به روشن شدن پوست ، بازیابی طراوت و انعطاف ایده آل آن منجر می شود. این در حالیست که وجود البسه ای تمیز هم از یک سو علاوه بر بهتر کردن شرایط روحی خودمان ، عاملی دافعه در هنگام مواجه با دیگران نمی باشد ، در نتیجه اینکه پاکیزگی عامل بسیار مهم در سلامت روحی و جسمی ماست .

با توجه به اینکه در مثل جای مناقشه نیست ، سازه های شهری هم از یک سو برای بهبود شرایط روحی و جسمی ساکنین خود و از سویی دیگر ارتقاء زیبایی های محله شان ، نیازمند این پاکیزگی بوده و همانطور که هر لباس با توجه به جنس خاص خود نیازمند شستشو با روشی منحصر بفرد می باشد – روشی که در لیبل های الصاقی به آن ها نحوه صحیح شستشو ، درجه حرارت آب ، کیفیت و کمیت مواد شوینده ، نوع اتوکشی و … بیان شده است – این پوشش ساختمانی نیز روش خاص خود برای تمیزی را می طلبدکه کارشناسان نماشویی به آن واقف بوده و بهترین ، موثرترین و در عین حال مقرون بصرفه ترین روش را به متقاضیان ارائه می دهند .

همانطور که اشاره شد شستشوی نما در تعریف ساده ای که دارد به انجام هر عملی گفته می شود که آلودگی را از هر بنای ساخت دست بشر بزداید ، حال چنانچه فردی با نیروی باد یا حتی ضربه موفق به کاهش ناپاکی های های یک سطح شود ، در حقیقت او نیز دست به نماشویی و تحقق اهداف این عمل پر اهمیت شده است . با توجه به همین توضیحات ، شست و شوی نما با تعریف ساده ای که دارد ، دارای مصادیق متعددی نیز می باشد که باعث شده از سند بلاست تا واتر جت ، از شست و شوی نانو تا با مواد خورنده ، از استفاده از آب و کف یا یک تکه ابر جذب کننده آلاینده ها ، جملگی در زیر پرچم این نام قرار گیرند .

در همین رابطه سند بلاست به عنوان یکی از روش های نماشویی که مخصوص تمیز کردن سطوح خشن مانند نماهای آجری ، سیمانی و بتنی می باشد ، در اثر پاشش شن هایی حاوی مواد ریز و درشت معدنی و شیمیایی ، سطح مورد نظر را تحت تنش قرار داده و با لایه برداری از آن – به جای شستن –  در جهت پاکیزگی این سطح گام برمی دارد . جالب است بدانید همانند بسیاری دیگری از اختراعات و اکتشافات بشر ، این ذهن آماده یک انسان در مقابل فعل و انفعالات طبیعت بود که سبب شد تا آدمی با عمل سند بلاست یا ساب پاشی آشنا شود . در همین اثنا در یکی از روزهایی که جنرال بنجامین تیلگمن ، فرمانده ای نظامی در جنگ داخلی آمریکا در مقر فرماندهیش نشسته بود ، طوفان شنی شروع می شود که به صورت مستمر ذرات خاک – به ویژه شن – موجود در محیط را به در و دیوار کلبه این فرد می کوبد . پس از اتمام این ماجرا ، زمانی که «پدر سندبلاست» در پی پاک کردن شیشه از رد گرد و خاک می رود ، مشاهده می کند که عدم شفافیت شیشه به دلیل وجود شن نبوده و این ناهمگونی در اثر برخورد سریع ، شدید ، مستمر و قدرتمند ذرات معلق در هوا با این پدیده به صورت برگشت ناپذیر به وجود آمده است .

در نتیجه جرقه ساخت اولین دستگاهی که بتواند شن و ماسه را با قدرت زیادی پرتاب کند در ذهن او زده می شود ؛ وسیله ای که به جز استفاده در امر مات کردن شیشه ها و طرح دادن به آن ها ، به یکی از اجزای جدایی ناپذیر نماشویی نیز تبدیل شده است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *