post
در صورت تمایل کفسابی بهنام را اشتراک نمایید

شستشوی نما : گاهی اوقات توجه به تغییر پدیده های پیرامونمان به دلیل پیوستگی زمان و قرابت بی وقفه با آن بسیار سخت و دشوار است . به عنوان مثال اگر به اعضای خانواده یا دوستان و همکاران خود که مدت زمان زیادی از طول روز را با آن ها سپری می کنید بنگرید ، اگرچه شاید بتوانید آنان را با تصاویر دهه ها قبلشان مقایسه کنید ، اما نمی توانید پیر شدن یا تغییرات آن ها در لحظه تشخیص دهید ؛ این در حالیست که چنانچه فردی پس از مدت ها آنان و یا حتی خود شما را ببیند ، به راحتی بتواند در خصوص چاقی و لاغری ، شادابی و خمودگی ، پیر شدن یا عدم تغییر و بسیار دیگری از این عوامل به درستی اظهار نظر کند ، چرا که تغییرات عدیده نه به مرور زمان بلکه در لحظه به وی عرضه شده است .

شستشوی نما

اگر بخواهیم این مطلب را به نمای یک ساختمان نیز تعمیم دهیم سخنی به گزاف نرانده ایم . بی تردید اگر منزل یا محل کار خود را از دید ساکنین آن و افراد رهگذر مورد بررسی قرار دهید ، به نتیجه یکسانی نخواهید رسید . در این رابطه ساکنین به دلیل اینکه غبار نشسته روی نما ، تاثیرات مخرب نور خورشید ، تاثیر باران های اسیدی و آلودگی هوا ، فضولات پرندگان ، لرزه های نا محسوس و لیست بلند بالایی از عوامل نامطلوب را به مرور زمان و به آهستگی مشاهده کرده اند ، اغلب متوجه آن هم نشده اند ، این در حالیست که رهگذران با دیدی غیر جانب دارانه و تعصبی گرد و غبار ، دوده ، لکه ، رنگ پریدگی ، شکستگی ها ، تغییر حالت ها و در یک کلام شرایط نامطلوب آن را خواهند دید . در چنین شرایطی شستشوی نما این امکان را به ساکنین این بنا می دهد تا از یک سو در محیطی پاکیزه و به دور از لایه ای از ناپاکی های چندین و چند ساله زندگی کنند و هم ارزش بصری ساختمان آن ها افزایش یابد ، از سویی دیگر شهر از چنگ قسمتی از آلودگی های خود رها شده و جلوه بهتری به محله مورد نظر می بخشد . شستشوی نما یا نماشویی به عنوان عملی که با شیشه شوی و طی ، واترجت ، سند بلاست و … توسط اوپراتورهایی ماهر سوار بر بالابر ، داربست یا راپل مشغول به کار خویش می باشند ، نمای در دسترس را پاک کرده و درخشندگی روز نخست آن را بازیابی می کند .

شستشوی نما

در همین رابطه چنانچه اهمیت شستشوی نما بر فردی پوشیده باشد ، تنها کافیست تا نتیجه استحمام یا شستشوی البسه تنمان را به وی یادآوری کنیم . استحمام علاوه بر تاثیرات ظاهری خود که عبارت است از زدودن آلودگی ها یا بوی بد ساطع شده از بدن ، سبب می شود تا سلول هایی که روی پوست ما نیز وجود داشته و بنا به عمر محدودشان اینک مرده اند ، میدان را برای پرورش و رشد سلول های جایگزین باز کنند که در مقیاس کلان این کار به روشن شدن پوست ، بازیابی طراوت و انعطاف ایده آل آن منجر می شود. این در حالیست که وجود البسه ای تمیز هم از یک سو علاوه بر بهتر کردن شرایط روحی خودمان ، عاملی دافعه در هنگام مواجه با دیگران نمی باشد ، در نتیجه اینکه پاکیزگی عامل بسیار مهم در سلامت روحی و جسمی ماست .

با توجه به اینکه در مثل جای مناقشه نیست ، سازه های شهری هم از یک سو برای بهبود شرایط روحی و جسمی ساکنین خود و از سویی دیگر ارتقاء زیبایی های محله شان ، نیازمند این پاکیزگی بوده و همانطور که هر لباس با توجه به جنس خاص خود نیازمند شستشو با روشی منحصر بفرد می باشد – روشی که در لیبل های الصاقی به آن ها نحوه صحیح شستشو ، درجه حرارت آب ، کیفیت و کمیت مواد شوینده ، نوع اتوکشی و … بیان شده است – این پوشش ساختمانی نیز روش خاص خود برای تمیزی را می طلبدکه کارشناسان نماشویی به آن واقف بوده و بهترین ، موثرترین و در عین حال مقرون بصرفه ترین روش را به متقاضیان ارائه می دهند .

همانطور که اشاره شد شستشوی نما در تعریف ساده ای که دارد به انجام هر عملی گفته می شود که آلودگی را از هر بنای ساخت دست بشر بزداید ، حال چنانچه فردی با نیروی باد یا حتی ضربه موفق به کاهش ناپاکی های های یک سطح شود ، در حقیقت او نیز دست به نماشویی و تحقق اهداف این عمل پر اهمیت شده است . با توجه به همین توضیحات ، شست و شوی نما با تعریف ساده ای که دارد ، دارای مصادیق متعددی نیز می باشد که باعث شده از سند بلاست تا واتر جت ، از شست و شوی نانو تا با مواد خورنده ، از استفاده از آب و کف یا یک تکه ابر جذب کننده آلاینده ها ، جملگی در زیر پرچم این نام قرار گیرند .

در همین رابطه سند بلاست به عنوان یکی از روش های نماشویی که مخصوص تمیز کردن سطوح خشن مانند نماهای آجری ، سیمانی و بتنی می باشد ، در اثر پاشش شن هایی حاوی مواد ریز و درشت معدنی و شیمیایی ، سطح مورد نظر را تحت تنش قرار داده و با لایه برداری از آن – به جای شستن –  در جهت پاکیزگی این سطح گام برمی دارد . جالب است بدانید همانند بسیاری دیگری از اختراعات و اکتشافات بشر ، این ذهن آماده یک انسان در مقابل فعل و انفعالات طبیعت بود که سبب شد تا آدمی با عمل سند بلاست یا ساب پاشی آشنا شود . در همین اثنا در یکی از روزهایی که جنرال بنجامین تیلگمن ، فرمانده ای نظامی در جنگ داخلی آمریکا در مقر فرماندهیش نشسته بود ، طوفان شنی شروع می شود که به صورت مستمر ذرات خاک – به ویژه شن – موجود در محیط را به در و دیوار کلبه این فرد می کوبد . پس از اتمام این ماجرا ، زمانی که «پدر سندبلاست» در پی پاک کردن شیشه از رد گرد و خاک می رود ، مشاهده می کند که عدم شفافیت شیشه به دلیل وجود شن نبوده و این ناهمگونی در اثر برخورد سریع ، شدید ، مستمر و قدرتمند ذرات معلق در هوا با این پدیده به صورت برگشت ناپذیر به وجود آمده است .

در نتیجه جرقه ساخت اولین دستگاهی که بتواند شن و ماسه را با قدرت زیادی پرتاب کند در ذهن او زده می شود ؛ وسیله ای که به جز استفاده در امر مات کردن شیشه ها و طرح دادن به آن ها ، به یکی از اجزای جدایی ناپذیر نماشویی نیز تبدیل شده است .

پس از شرح کاربرد سند بلاست اینک به معرفی واترجت و طرز کار آن در نماشویی می رسیم . در قدم اول معرفی واترجت باید بگوییم که آب به عنوان مظهر پاکی و ماده ای که در ادیان ، سنن و فرهنگ های مختلف نیز به عنوان پاک کننده نجاسات یا آلودگی ها مطرح است ، با همراه شدن با فشار به عنوان یکی از کمیّت های فیزیکی پرکاربرد در زندگی بشر ، ترکیب قدرتمندی را به وجود آورده اند که می توانند سنگ را شکافته و فلرات را قطعه قطعه نماید .

لازم است بدانید واترجتی که برای شست و شوی نما مورد استفاده قرار می گیرد ، در میان هموطنانمان به جای عبارات power washer ، Pressure washer ، دستگاه شوینده قدرتی یا دستگاه شوینده پرفشار استفاده می شود ، لذا کلمه واترجت در جوامع بین المللی در حقیقت معرف همان دستگاه اعجاب انگیز برش می باشد ، اما ما نیز به تأسی از اصطلاحات رایج در حوزه نماشویی از همان لغت نماشویی استفاده می کنیم . طبق تعریف دقیقی که از دستگاه انجام این عمل ارائه شده است ، این محصولات توسط خانه داران یا صاحبان مشاغل مختلف به منظور کاهش آلودگی و آلرژی ، از بین بردن گرد و غبار های بیماری زا ، ناپاکی های مخدوش کننده زیبایی و درخشندگی ساختمان ها ، وسایل نقلیه و سطوح بتنی و نهایتاً کاهش تهدیدات زیست محیطی استفاده می شوند . واترجت ها می توانند با پرتاب شدید و قدرتمند آب به پیاده روها ، جداول کنار آن ها ، نرده یا میله ها ، دیوارهای خارجی یک ساختمان و پوشش هایی از جنس های گوناگون لایه های زائدی که بخشی از خود محصول نبوده را از لوث مواد چسبناکی مانند آدامس خشک شده ، روغن ، چسب ، گچ ، خزه ، رسوبات ، فضولات پرندگان ، خاکستر ، دوده های قدیمی و … بزدایند و همانند تراشی که بر روی سطحی ناهموار کشیده می شود آن را تمیز و یکدست نمایند .

اگرچه همواره رسم بر این است که در شرح ابزارآلات انجام یک کار سلسله مراتب حفظ شده و سخت افزار از ساده به پیشرفته قرار گیرند ، اما در مطلب شستشوی نما به طریقی برعکس عمل کرده ایم . در اینجا پس از اینکه در خصوص سند بلاست و واترجت توضیحاتی خدمت شما ارائه گردید ، اینک نوبت به ارائه توضیحاتی در خصوص ساده ترین روش های نماشویی ، یعنی شست و شوی پوشش بیرونی یک ساختمان با طی ، دستمال ، ابر و شیشه شوی رسیده است .

همانطور که به احتمال قریب به یقین تجربه تمیز کردن شیشه با شیشه پاک کن را دارید ، می دانید که پس از افشانه کردن این مایع ، مواد شیمیایی مذکور با پایه آب به زدوده شدن آلودگی ها کمک می کنند . درست در این مرحله است که آب جمع کن های تیغه ای ، روزنامه های باطله ، دستمال های جاذب آب و دیگر واسطه هایی که این کار را انجام می دهند ، با کنار زدن لایه های آلودگی عمری تازه به نمای پنجره بخشیده و به عاملی برای نمایان شدن بهتر منظره ورای آن تبدیل می شوند .

حال سوالی که پیش می آید این است که با توجه به سهولت ظاهری این کار ، دیگر چه نیازی به نماشویی بوده و خودمان از پس کارها بر می آییم ! اگرچه انجام کارها توسط خویشتن و قائم به ذات بودن یکی از  صفات دوست داشتنی و ایده آلیست که سبب می شود تا انسان همه فن حریف بار آمده و بدون نیاز به کمک غیر با همه چالش های پیش رویش مبارزه کند ، اما یادمان نرود که مهارت و ابزار دو عامل مهم در شست و شوی نما می باشند که نادیده گرفتن آن ها توسط فرد می تواند هزینه های سنگینی به همراه داشته باشد .

در همین رابطه شاید برای فردی که شیشه مغازه خود در مجاورت یک خیابان یا مرکز خرید را تمیز می کند نماشویی تعریف نشده باشد و وی این عمل را هدر دادن پول بداند ، اما آیا مالک یک برج شیشه ای در پایتخت اینچنین نظری دارد ؟ آیا او نیز می تواند با همین طرز فکر خود استواری این سازه را تمیز نماید ؟ در خصوص ساختمان های غیر شیشه ای چطور ؟ آیا امکان تمیز کردن آجر نما با وسایل سنتی وجود دارد ؟

رفتن در پی پاسخ این سوالات است که به ما می گوید نماشویی های حرفه ای حتی اگر بواسطه ابزاری ساده و مواد مصرفی در دسترس هم انجام شوند ، از بُعد دسترسی به نقطه ای خاص که نمودی از مهارت نماشویان ورزیده می باشد از اهمیت زیادی برخوردار می باشد که این امر شست و شوی نماهای بلند را به تخصص مجموعه ما و سایر همکارانمان تبدیل کرده است .

با گذر از مرسوم ترین ابزار و روش های نماشویی ، اینک نوبت به معرفی ابزار و روش های رسیدن به نقطه مورد نظر برای شست و شوی آن می باشد .

یکی از اصلی ترین دلایلی که سبب می شود تا گاهی شست و شوی نما در سایه سایر اقدامات ترمیمی و تکمیلی ساختمانی مانده و به عنوان عملی لازم الاجرا به آن نگاه نشود ، امکان پیاده سازی نسبی این روش در شرایطی خاص توسط افراد معمولی می باشد . به عنوان مثال همان مغازه داری که پیشتر به آن اشاره شد ، با کمک روزنامه و شیشه شوی وجوه داخلی و خارجی ویترین خود را تمیز کرده و از این حیث شاید نتوانیم حتی یک ایراد کوچک نیز در نحوه تمیزکاری او بیابیم . به وجود آوردن سطحی زجاجی و بسیار شفاف که گاه سبب می شود تا مراجعه کننده ای آن را ندیده و با آن برخورد کند خود گواه این مساله است این افراد توانسته اند ماموریت خود را به خوبی انجام داده و این پدیده را به بالاترین درجه کیفیت خود برسانند . حال تصور کنید با افزایش ارتفاع سردر مغازه و فاصله گرفتن نقاط مورد نظر برای نماشویی از سطح زمین ، این فرد تا کجا می تواند پیشروی کند .

طبیعیست که تا زمانی که دو پای وی روی زمین قرار داشته و با قدی استوار قادر به دستیابی به همه نقاط تحت نماشویی می باشد ، ماحصل کار وی نیز دارای نمره قابل قبولی خواهد بود ، اما همینکه این نواحی از دسترس وی دور شده و این فرد به نردبان یا چهارپایه های دم دستی متوسل شود ، بخشی از کیفیت کار ، جای خود را به انرژی و تمرکز برای حفظ تعادل داده و بدین ترتیب است که دیگر افراد عادی که تخصصی در این کار ندارند نمی توانند همانند قبل به تمیز کردن سطح بپردازند .

در همین رابطه بالابرها

در همین رابطه بالابرها به عنوان یکی از وسایل کمکی که وظیفه رساندن اپراتور به نقطه مورد نظر را دارند ، این امکان را فراهم می سازند تا با سرعت زیاد بتوانیم به نقطه مشخصی از نما دسترسی پیدا کرده و آن را تمیز کنیم . بالابر ها دارای انواع مختلف و گستره وسیعی هستند اما از مهمترین زیرمجموعه های آن ها که در امر شست و شوی نما مورد استفاده قرار می گیرند می توان به بالابرهای آکاردئونی یا قیچی ، مفصلی ، تلسکوپی ، ستونی یا ریلی ، عمود بر ، عنکبوتی و همچنین ترکیبی از موارد مذکور اشاره کرد .

در خصوص استفاده از بالابر ها در نماشویی باید بگوییم که عموم آن ها خودرویی بوده و همانند مواردی که شهرداری برای تعویض چراغ معابر از آن ها استفاده می کند ، بر روی یک تراک یا خودروی سنگین قرار گرفته اند . طبیعیست که این کار سبب می شود تا این وسیله با سرعت بیشتری به نقطه مورد نظر اپراتور انتقال یابد ؛ اما آیا همه جا امکان استفاده از آن وجود دارد ؟

طبیعتاً خیر ، چرا که در معابری تنگ و کم عرض که خودرو یا انسان ها به سختی از آنجا عبور می کنند ، وجود چنین وسیله ای سد معبر شده و عملاً ترافیک یک محله را مختل می کند . این در حالیست که به بسیاری از مدل های ثابت آن که جای کمتری نیز می گیرند ، علاوه بر محدودیت ارتفاع ، به سختی نیز جابجا می شوند که هزینه های آن متناسب با مخارج شست و شوی یک نمای کوچک و ارزان قیمت نمی باشد .

با گذر از این معایب ، مجدداً باید اشاره کرد که سرعت بالا ، عدم داشتن محدودیت خاصی در حوزه حرکتی خود ، تامین امنیت اپراتوران و انجام کار با وقت و هزینه کمتر با توجه به عدم نیاز به برپایی داربست و دیگر ساختارهای مشابه از دیگر عللی هستند که سبب می شوند تا نگاه ویژه ای به این محصول برای کمک به اپراتوران در شست و شوی نما داشته باشیم .

وظیفه بالابر از روی نام آن مشخص است ، بالا بردن ! حال این بالابردن می تواند فراهم آوردن مقدمات صعود انسان برای دستیابی به نقاط دور از دسترسش در ارتفاع باشد و یا بالا بردن یک جسم سنگین در راستای محور عمود . با این حال در برخی موارد دیده شده است اتاقک هایی فلزی در کنار ساختمان های شیشه ی وجود داشته و به جای بالا رفتن پایین می روند ، بدین ترتیب که مکان اولیه و حالت ایستای آن ها در بالاترین نقطه قرار داشته و با پایین آمدنش فضای مورد نظر برای شست و شو را پوشش می دهند .

آیا این محصولات نیز در زمره بالا برها قرار می گیرند ؟! با صرف نظر از شباهت ها ، در مجموع پاسخ این سوال منفیست و این وسیله تفاوت های محسوسی با بالابرها دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم .

این محصول که کلایمر نام دارد ، دستگاهیست که با قرار گرفتن در بالاترین نقطه یک سازه به صورت دائمی یا موقت ، بیشتر در ساختار هتل ها ، مراکز خرید ، دفتر شرکت های سرشناس ، ساختمان های لوکس و سایر سازه هایی که با شیشه پوشانده شده اند استفاده می گردد . وقتی شما در ساختمانی ساده و سنتی ساز زندگی یا کار می کنید ، از درون این مکان تنها در و دیوار داخلی به انضمام پنجره هایی که بواسطه شیشه خود منبع تغذیه نور طبیعی هستند را می بینید که آن هم بواسطه پرده های زینتی پوشانده می شود ، پس عملاً از داخل کثیفی آشکاری نمی بینیم . این در حالیست که در بیرون ساختمان ، همه آلودگی های نما خودنمایی کرده و برای افراد بسیار حساس به کثیفی آزاردهنده می شود . همه این ها در شرایطی رخ می دهد که ظاهر در ساختمان های شیشه ای علاوه بر اینکه نور را منعکس کرده و از بیرون منظره ناخوشایندی را به وجود می آورد (مثلاً نمایش واضح و نامطلوب لکه هایی که در اثر بارش باران به وجود آمده اند) ، سبب می شود تا افرادی که در درون این مکان سکنی گزیده یا فعالیت روزمره تجاری خود را انجام می دهند نیز بواسطه وجود این عوامل نامساعد از مشاهده آزادانه و با کیفیت بیرون محروم شده و همواره میان خود و پدیده های خارجی لایه ای از لکه و کثیفی ببینند .

با توجه به این توضیحات ساختمان های شیشه ای بیش از سایر همنوعان خود مستلزم شست و شو و تمیزکاری هستند . آیا این سازه ها و ساکنین آن ها توانایی و تمایل مالی برای شست و شوی همه روزه پوشش این مکان را دارند ! به ویژه اینکه وقتی عمر این تمیزی به یک رگبار یا باد شدید بند است ! مسلماً خیر . پس راه حل این مسأله چیست ؟

با توجه به این توضیحات ، اینگونه سازه ها نیازمند راه حلی دائمی هستند که حتی اگر هزینه اولیه زیادی نیز روی دست صاحب امتیازانش بگذارد ، مخارجش در بلند مدت بر تعداد دفعات استفاده از آن  تقسیم شده و در مجموع برای ایشان یک صرفه جویی هنگفت مالی به همراه داشته باشد . این راه حل که همان استفاده از کلایمرها می باشد ، علاوه بر مباحث تمیزکاری در مورد نقاشی ، تعمیرات ، ترمیم ، نگهداری و همچنین نصب ، تعویض یا بازسازی کامپوزیت های نماهای بلند مرتبه نیز کاربرد دارد .

کلایمر پرتابل با کمک سبد وزنه تعادل ، ستون ، تیر ، تکیه گاه یا خرک های تعادلی و بکسل های ضد خیز به صورت سریع و موقتی روی پشت بام سازه های مورد نظر مونتاژ شده و پس از کار شست و شوی نما نیز برچیده می شوند . این در حالیست که علاوه بر قسمت های قرار گرفته روی بام ، سبد حمل نفرات که دارای بخش هایی چون الكتروگيربكس مركب ، جعبه کنترل برق ، سیم های بکسلی آویزان ، کابل جمع کن ، سامانه اضافه بار و … می باشد نیز اپراتوران نماشویی را به هر نقطه ای که بخواهند منتقل می کند .

یکی از مواردی که همیشه مورد توجه خاص مشتریان عزیز بوده ، پاسخ این سوال است که هزینه شستشوی نما چگونه است و به چه صورتی محاسبه می گردد؟ در خصوص این موضوع باید گفت که عوامل متعددی در تعیین قیمت نماشویی ساختمان نقش دارند که در ادامه به صورت مختصر به بررسی آنها می پردازیم.

اولین عاملی که می توانیم به آن اشاره کنیم درجه و میزان آلودگی است که بر سطح نمای ساختمان وجود دارد. در انجام این کار بر اساس نوع و میزان آلودگی از دو روش شستشو با آب فشار قوی و شستشو با مواد شوینده استفاده می شود که انتخاب نوع روش بر اساس میزان آلودگی سطح و انتظار کارفرما توسط متخصص نماشویی انتخاب می شود که البته از نظر قیمت با هم متفاوت هستند . به عنوان مثال شستن نمای ساختمانی که به واسطه ساخت و ساز های ساختمان های اطراف حاوی لکه های بتن و سیمان است به مراتب سخت تر و پیچیده تر از نماشویی ساختمانی است که فقط چربی حاصل از باران و فضولات پرندگان بر روی نمای آن وجود دارد ؛ در نتیجه قیمت شستشوی آن نیز بالاتر خواهد بود.

یکی دیگر از عوامل مهم و تاثیر گذار در قیمت شستشوی نمای ساختمان ، ابعاد آن است. بی تردید هر چه ساختمان ارتفاع و عرض بیشتری داشته باشد قیمت پایانی نماشویی بیشتر خواهد بود . البته در مورد برج های چندین طبقه که ابعاد بسیار بزرگتری نسبت به ساختمان های مسکونی معمولی دارند قیمت نماشویی با تخفیفات خاصی ارائه می شود.

علاوه بر عواملی که ذکر شد جنس نمای ساختمان نیز بر قیمت پروژه موثر است . به عنوان مثال شستشوی نما ی ساختمانی که بیشتر آن را شیشه تشکیل می دهد با یک ساختمانی که آجر نما است و یا از سنگ در ساخت آن استفاده بیشتری شده متفاوت است.

تعداد نیروی انسانی مشغول در پروژه نیز بر قیمت نهایی کار موثر است. بعضی مواقع به خاطر وسعت ابعاد پروژه و یا درخواست کارفرما برای انجام سریعتر کار، نیاز به استفاده از تعداد بیشتری نیرو برای شستشوی نما می باشد و همین دلیلی بر بالا رفتن قیمت نهایی نماشویی خواهد شد.

از روش های متداول این کار می توان به آویزان شدن توسط طناب های مقاوم و ایمن و همچنین استفاده از بالابر ها یا بستن داربست در کنار نمای ساختمان اشاره کرد. انتخاب روش پس از بازدید متخصص نماشو از محل و بررسی امکانات، احتمالات و شرایط مختلف انجام می شود. بدیهی است که نوع روشی که برای این کار استفاده شود نیز در بالا و پایین رفتن قیمت نهایی موثر خواهد بود .

چند نکته مهم در نماشویی ساختمان وجود دارد که بهتر است علاوه بر کفسابان ، شما نیز به عنوان پیمانکار از آنها آگاه باشید. اگر می خواهید مراحل شستشوی نما ی ساختمانتان از صفر تا صد به خوبی و بدون هیچ مشکل و دردسری پیش برود باید توجه خاصی به این نکات صورت گیرد.

اولین نکته ای که درجه اهمیت بالایی در این پروژه دارد رعایت ایمنی است. انجام اقدامات لازم برای تامین امنیت اپراتور با هر روشی که کار انجام می شود باید به بهترین نحو ممکن صورت گیرد. به عنوان مثال اگر قرار است با استفاده از روش آویزان شدن از ساختمان نمای آن شسته شود باید از بهترین و مطمئن ترین لوازم مانند طناب ها ، گیره ها و بند های چرمی مناسب استفاده کرد. همچنین شخصی که قصد دارد با استفاده از این ابزار از ساختمان آویزان شود باید قبل از این کار محلی که می خواهد به عنوان نگه دارنده طناب از آن استفاده کند را به خوبی بررسی کند و از استحکام آن مطمئن شود . پس از آن ایشان باید با رعایت اصول و دقت فراوان گره های مورد نیاز را بر روی طناب ها بزند. کوچکترین سهل انگاری در یکی از این موارد می تواند باعث خطرات جانی برای اپراتور های نماشویی ساختمان ایجاد کند.

نکته بعدی در مورد شستشوی نما ی ساختمان این است که مسئولان مجموعه نماشویی باید اطراف محل پروژه را با نوار های اعلام خطر علامت گذاری کنند تا خطری برای کسانی که در آن قسمت در حال رفت و آمد هستند پیش نیاید و در صورت بروز اتفاق های خاص جان و مال کسی صدمه ای نبیند.

از دیگر نکاتی که باید در انجام پروژه های نماشویی به آن توجه ویژه داشت نحوه استفاده از برق است. اولاً باید توجه داشت که مجموعه نماشویی از دستگاه های استاندارد برای این کار استفاده می کند. در مرحله بعد باید از اتصالات این دستگاه ها به برق اطمینان حاصل کرد. به عنوان مثال بهتر است دستگاه ها از طریق پریزها و دو شاخه های صنعتی به جریان الکتریکی متصل شوند. همچنین بهتر است کفسابان برای شروع هر پروژه سیم ها را چک کرده و اگر در قسمتی از آن لختی مشاهده کردند آن را به سرعت و با رعایت موارد ایمنی رفع کنند تا شاهد مواردی همچون برق گرفتگی ، اتصالی های خطرساز (که باعث بروز خرابی های مختلف در دیگر دستگاه هابی برقی ساختمان می شوند) و موارد دیگری از این دست نباشیم.

عوامل موثر در مدت زمان نماشویی

 

بسیاری از کافرمایان دوست دارند قبل از شروع کار از مدت زمانی که انجام پروژه به طول می انجامد آگاه باشند، اما برای آن دسته از کارفرمایان عزیز باید توضیحی در مورد چگونگی تخمین زمان مورد نیاز برای نماشویی بدهیم. همانطور که پیشتر خواندید قیمت نماشویی به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ به همان شکل مدت زمانی که برای انجام پروژه صرف می شود نیز با دخالت عوامل مختلف تغییر می کند.

نوع روش نماشویی خود یکی از دلایلی است که می تواند زمان انجام کار را کوتاه یا طولانی کند. به عنوان مثال برای ساختمانی که جلوی آن داربست زده می شود مدت زمانی که صرف بستن داربست می شود نیز به زمان کل انجام کار اضافه می گردد. البته در برخی موارد این امر اجتناب ناپذیر است و متخصص شستشوی نما تشخیص می دهد که برای این ساختمان آویزان شدن پرسنل نماشویی با طناب چرمی می تواند خطر آفرین باشد و یا در هر صورت روش ایمنی نیست. در چنین شرایطی کارفرما بهتر است که به حرف پیمانکار گوش دهد زیرا او شخصی پر از تجربه در انجام این کار است و با اینکه رضایت مشتری برای او و تیم کاری مجموعه بسیار مهم است اما مهمترین چیز قبل از جلب رضایت مشتری ، ایجاد امنیت جانی برای پرسنل نماشویی است .

تعداد طبقات یک ساختمان نیز تاثیر مهمی درمدت زمان انجام این پروژه دارد . کاملاً مشخص است که شستشوی نمای یک ساختمان 4 طبقه در یک شرایط یکسان و استفاده از یک روش ، بسیار زودتر از یک ساختمان 20 طبقه انجام خواهد شد .

از دیگر مسائلی که می تواند در مقدار زمان صرف شده برای انجام کار موثر باشد میزان آلودگی های روی سطح نما می باشد. گاهی یک ساختمان به واسطه طول عمر کوتاهش آلودگی زیادی ندارد و به راحتی پس از یک شستشوی سطحی تمام آلودگی های آن از بین می رود و گاهی نیز یک ساختمان با طول عمر زیاد دارای لک ها و کثیفی های زیادی روی سطح خود است به طوری که حتی با روش فشار آب نیز از بین نمی روند و نماشو مجبور به استفاده از روش های دیگر مانند مواد شوینده خواهد بود. در چنین شرایطی ممکن است مدت زمان پروژه حتی از چیزی که قبلاً توسط پیمانکار تخمین زده شده ، بیشتر شود.

به عنوان عوامل تاثیر گذار در طول مدت زمان انجام شستشوی نما ساختمان می شود به تعداد نیروی انسانی دخیل در پروژه نیز اشاره کرد که بدیهی است هرچه تعداد نیروی ها بیشتر باشد قاعدتاً مدت زمان انجام کار نیز کمتر خواهد بود.

شستشوی نمای آجری چگونه صورت می گیرد

همانطور که احتمالاً بسیار مشاهده کرده اید ، تعداد زیادی از ساختمان ها در شهر دارای نمای آجری و یا به اصطلاح آجرنما (آجر 3 سانتی ) هستند. آجرنماها از آن دسته نماهایی هستند که به نسبت سایر ساختمان ها زودتر آلوده شده و کثیفی را بیشتر نشان می دهد و همین امر باعث می شود که ظاهر زیبا و شکیل روز اول خیلی زود به دلیل تاثیر کثیفی ها ، جذابیت خود را از دست بدهد .

به این علت که کثیفی ها بر روی نمای آجری بیشتر از سایر ساختمان ها به چشم می آید عملیات شستشوی نما در آنها نیز به مراتب سخت تر است به طوری که در بیشتر ساختمان ها برای نماشویی معمولاً از واترجت یا همان آب فشار قوی استفاده می شود اما در ساختمان هایی که ظاهر آجرنما دارند واترجت به تنهایی جوابگو نخواهد بود و باید همراه با آن از سیلیس یا همان روش واترسندبلاست استفاده شود.

یکی از مشکلاتی که در ساختمان های آجرنما برای ظاهر آجری آنها پیش می آید به وجود آمدن شورابه ها بر روی تکه های آجری است. شاید بپرسید شورابه چیست؟ شورابه در واقع رگه های سفید رنگی هستند که از جنس نمک می باشند و علت تشکیل شدن آنها بر روی نمای آجر این است که این آجر های کوچک در زمان بارندگی ها کمی آب را جذب می کنند و این جذب آب باعث می شود تا نمک موجود در آنها بیرون بزند. این نمک ها بر روی تکه های آجر خشک می شوند و تشکیل شورابه را می دهند. البته دلایل دیگری به جز باران هم می تواند باعث بروز این شورابه ها شود که به عنوان مثال می توانیم به شکستگی لوله ها و نشت رطوبت در دیوار ها اشاره کنیم.

نکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد این است که همه ساختمان ها و بخصوص ساختمان های آجر نما باید سالی یکبار مورد شستشوی نما قرار گیرند . برخی افراد گمان می کنند که شستن نمای ساختمان در هر سال خرج اضافه ای است و هر چند سال یکبار برای این کار کافی است . برای این عزیزان باید عرض کنیم که شستشوی سالانه نمای ساختمان علاوه بر ایجاد ظاهر زیبا باعث افزایش طول عمر نما شده و همچنین قیمت شستشو های بعدی را به خاطر راحت تر شدن کار پایین می آورد.

همانطور که گفتیم به دلیل حساسیت آجر های سه سانتی برای نماشویی آنها از سیلیس استفاده می شود. البته خوب است بدانید که به دلیل این حساسیت سیلیس ریز و شکری مورد استفاده قرار می گیرد تا به آجرها و فاصله های بین آنها که بند نامیده می شوند آسیبی وارد نشود و در واقع دو رنگی در نما ایجاد نگردد.

نماشویی ساختمان با استفاده از مواد نانو چگونه است؟

نانو یک فناوری جدید است که به ذرات ریز ملکولی ارتباط دارد. در سال های اخیر استفاده از این فن آوری در زمینه های مختلف افزایش زیادی داشته است و به همین شکل این تکنولوژی در نماشویی ساختمان نیز وارد شده و با استقبال قابل توجهی مواجه گشته است. البته باید این نکته را در نظر گرفت که نماشویی به روش نانو هزینه های زیادی را بر دوش کارفرمایان قرار می دهد اما باید پرسید که چرا چنین اختلاف قیمتی بین شستشوی نما به روش های معمولی و روش نانو وجود دارد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که مواد نانویی که در فرآیند نماشویی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند باعث طول عمر بیشتر ساختمان می شوند. از سوی دیگر این مواد باعث آسانتر شدن کار می گردند و در مدت زمان کمتری نتیجه بهتری را ارائه می کنند و مشتریان بالاترین کیفیت نماشویی را با این مواد تجربه خواهند کرد. شایان ذکر است که مواد نانو در داخل کشور تولید می شوند و هیچ نگرانی از بابت دسترسی به آنها برای نماشویان وجود ندارد.

همانطور که گفتیم استفاده از مواد نانو باعث افزایش طول عمر ساختمان می شود. شاید این حرف برای شما کمی عجیب باشد اما این مواد با سطوحی که بر روی آن کشیده می شوند ایجاد پیوند کرده و این موضوع باعث می شود تا مقاومت سطحی بر روی سطح مورد نظر ایجاد شود و از به وجود آمدن لکه ها و شوره ها ( به خصوص بر روی شیشه ) جلوگیری به عمل بیاید. در واقع می توان گفت بیشتر از آنکه این مواد برای شستشوی نما به کار بروند ، برای افزایش مدت تمیز ماندن سطح از آنها استفاده می شود.

مواد نانو با مکانیسم شیمیایی خاص خود باعث می شوند سطح مورد نظر آبگریز شود که در نتیجه سطحی که آب بر روی آن نماند قطعاً مدت بیشتری تمیز باقی خواهد ماند . از نکاتی که باید در هنگام نماشویی با مواد نانو به آن توجه کرد این است که در انتخاب مواد ( از نظر برند و نوع آنها ) باید دقت فراوان کرد زیرا استفاده از مواد نامرغوب باعث می شود که پس از مدتی که آنها در زیر اشعه uv ساطع شده از خورشید قرار می گیرند ، خاصیت خود را از دست می دهند و به شکل زشتی پوست پوسته می شوند که باعث می شود ظاهر ساختمان از قبل از نماشویی نیز زشت تر شود.

روش های مختلف نماشویی ساختمان

نماشویی ساختمان حرفه ای است که بر اساس معیار های مختلف با روش های متنوعی انجام می گیرد. به عنوان برخی از این معیار ها و عوامل موثر می توان به ارتفاع ساختمان ، امکانات موجود در آن ، خواسته های کارفرما و دلایل دیگری اشاره کرد که باعث می شوند کارشناسان نماشویی بر اساس مجموع آنها روش مناسب برای شستشوی نما ساختمان را انتخاب و اجرا کنند.

به عنوان مثال در برخی مواقع کارفرما اجازه نصب داربست برای انجام نماشویی ساختمان را نمی دهد و در چنین مواقعی بنا بر این قانون که همیشه حق با کارفرما است نماشویان مجبورند که روش دیگری را برای این کار برگزینند ؛ یا ممکن است برای برج بلندی که مدیران آن قصد دارند تا نمای آن را شستشو دهند استفاده از روش آویزان شدن با طناب خطرناک و غیرکاربردی باشد که در این زمان نیز کارشناسان نماشویی به ناچار روش دیگری را انتخاب می کنند ؛ بنابراین همانطور که مشاهده کردید روش های مختلف نماشویی بنا به عوامل مختلف انتخاب می شوند که در ادامه به بررسی تمام این راه ها می پردازیم و آن ها را نام برده و بررسی می کنیم.

از متداول ترین روش هایی که به منظور شستشوی نما در اغلب ساختمان ها و آپارتمان های معمولی مورد استفاده قرار می گیرد می توان به روش آویزان شدن با طناب اشاره کرد. در این روش نیروهای نماشو به وسیله طناب های محکم و اتصالات ایمن از بالای بام ساختمان آویزان شده و به سمت پایین حرکت می کنند و در ضمن این حرکت از بالا به پایین اقدام به شستشو و تمیز کردن نمای آن ساختمان می کنند. این روش از ابتدایی ترین روش های نماشویی ساختمان محسوب می شود و از مزایای آن می توانیم به کاهش هزینه ها و عدم نیاز به استفاده از انواع و اقسام ابزار آلات پیشرفته اشاره کنیم . لازم به ذکر است که آویزان شدن با طناب از بالای بام یک ساختمان کار بسیار خطرناکی بوده و نماشویان نباید اجازه دهند تا نیرو های تازه کار با این روش اقدام به شستشوی نما کنند. این روش باید در حضور افراد حرفه ای و با استفاده از طناب های محکم کوه نوردی ، گیره ها و قرقره های مطمئن انجام گیرد و مسئول اصلی نیروهای نماشویی باید شخصاً در زمان متصل کردن طناب ها در پشت بام حضور داشته باشد زیرا هر گونه اشتباه از سوی نیرو های نماشو می تواند باعث بروز خسارات مالی و جانی بعضاً جبران ناپذیر شود و در صورت بروز چنین اتفاقی مسئولیت آن مستقیماً بر دوش او است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *