post
در صورت تمایل کفسابی بهنام را اشتراک نمایید

فواید ساب زنی چیست : طبیعیست که ارائه شرحی از فواید ساب زنی برای افرادی که در حوزه عمران و معماری ساختمان فعالیت داشته ، تجربه بهره‌مندی از این خدمت را دارند و تا حدی با پاسخ این سوال که فواید ساب زنی چیست آشنا هستند امری غیرضروریست . به همین دلیل روی صحبت ما در این یادداشت بیشتر افرادی هستند که هیچ پیش زمینه ذهنی از این اقدامات نداشته و نه تنها به مزایای این عمل ، بلکه با ماهیت آن نیز آشنایی ندارند .
به همین دلیل تصمیم داریم تا در ادامه پس از تعریف خلاصه ای که از ساب زنی ارائه می دهیم ، به شرح فواید آن بپردازیم !

ساب زنی چیست

ساب زنی ، کفسابی ، ساب خوردن ، سابیدن و حتی سابش به عنوان عباراتی با ریشه های یکسان ، جملگی به عمل لایه برداری سطوح به واسطه دستگاه های مخصوص گفته می شود که در آن لقمه هایی با میزان درجه های مختلف (مانند سمباده) به سرعت زیاد روی سطح مورد نظر دوران کرده و بدین ترتیب آن را خراش می دهند .

در همین رابطه نباید با شنیدن لفظ خراش دادن به یاد ایجاد دوایر زمخت متحدالمرکزی روی سطح بیافتید ، چرا که با بالا رفتن نمره لقمه های مذکور و کوچکتر شدن عمق خراش ها ، تکرار ساب زنی و انجام متوالی یک مرحله از اول ، در نهایت چیزی به جز سطحی صاف و هموار دیده نمی شود .

اگرچه کفسابی مختص جنس خاصی نبوده و می توان آن را روی انواع موزائیک ها ، بتن ها ، مواد شیمیایی چون سطوح رزینی ، پارکت های چوبی و حتی کفپوش های پلاستیکی نیز اعمال کرد ، اما چنانچه سطح مورد نظرمان از سنگ یا زیرشاخه های مختلف آن باشد (که تبعاً ساب زنی این خانواده به تنهایی به اندازه کل فرآورده های دیگری که به آن ها اشاره شد وسعت دارد) به این عمل سنگسابی نیز گفته می شود .

با توجه به اینکه با تعریف این کار آشنا شدید ، حال نوبت پاسخگویی به سوال فواید ساب زنی چیست بوده که در حقیقت از علت انجام چنین کاری پرده برداری می کند :فواید ساب زنی چیست ؟

از بین رفتن فاصله بین قطعات ، افزایش عمر سطح

زمانی که افراد مختلف به یک سطح معیوب نگاه می کنند ، هر کدام در نظر اول متوجه یک عیب اساسی در آن می شوند . این عیب از نظر خود من فواصل بین قطعات نصب شده روی زمین است . تفاوتی ندارد که جنس سطح مورد نظر از چیست ، همین که حفره ای میان آن ها وجود دارد علاوه بر ظاهر غیر جذّابشان ، خبر از لق شدن قطعات در آینده داده و به ما می گوید که علاوه بر ایجاد صداهای نامطلوبی که با هر بار عبور از روی آن ها تولید می شود ، زمینه جداسازی ، شکست یا گم شدنشان نیز فراهم گشته است .

اگرچه سابزنی عملی بود که در آن سطح مورد نظر تراش می خورد ، اما پیش از شروع این عملیات اپراتوران مجرب این حرفه با تزریق دوغاب به زیر و فواصل قطعات (مثلاً موزائیک ها) آن ها را در سر جای خود نگه داشته ، حفره ها ، چاله های ریز ، ناخنک ها ، فرو رفتگی های غیرمحسوس ، ترک ها و سایر فواصل نامطلوب را پوشانده و پس از خشک شدنشان اقدام به ساب زنی آن ها می کنند .

نکته قابل توجه در این بخش افزوده شدن به عمر سطح می باشد ، چرا که این عوامل مقدمه بر حضور موجودات ذره بینی مخرب یا رسوخ آب به فواصل بین سنگ ها بوده که به ایجاد شکستگی های بسیار کوچک در آن ها منجر می شود .

هموار شدن سطح

اگرچه این مزیت کفسابی در تبریز در رده دوم بیان می شود ، اما شاید جایگاه نخست در میان پاسخ های اینکه « فواید ساب زنی چیست » را داشته باشد !

گاهی زمانی که به کف یک فروشگاه ، پارکینگ یا واحدی مسکونی نگاه می کنیم ، می بینیم که پستی و بلندی های آن به حدیست که تصور می شود نصّابشان به صورت تعمدی اینچنین بی نظم کار کرده است . اگرچه عوامل محیطی ، نوع کاربری ، نحوه مراقبت از آن ها و گذر زمان نیز در این بی نظمی بی تأثیر نیست ، اما حقیقتی که وجود دارد عدم بازدهی ایده آل این کف می باشد .

یکی از راه های همسان سازی این پستی و بلندی ، زدودن قسمت های اضافی قطعات بالاتر است ، به همین دلیل کفسابان با از بین بردن این عوامل سطح مورد نظر را صاف کرده که این امر در مواردی زمینه ساز اعمال لایه های بعدی (مانند نصب کفپوش روی موزاییک) می شود .

کاهش ارتفاع سطح

در مورد قبلی به نصب پوششی ثانویه روی پوشش فعلی یک سطح اشاره ای شد . بدیهیست که سطح جدید نمی تواند روی پستی و بلندی نصب شده و در عین حال ظاهری چشم نواز به خود بگیرد ، در نتیجه ساب زنی سبب می شود تا زمینه نشستن آن ها روی زمین فراهم شود .

نکته دیگری که باید بدان توجه شود ارتفاع سطح است . می دانیم که هم سطح اولیه و هم ثانویه دارای قطر مشخصی هستند که چنانچه روی یکدیگر نصب شوند ، علاوه بر وزن مرده ای که به سازه می دهند فاصله سقف تا کف را نیز کاهش می دهند ، در نتیجه اینکه ساب زنی چند میلیمتری زمین سبب می شود تا دو عامل نامطلوب فوق کاهش یابند .

درخشش و زیبایی سطح

به عنوان نکته آخر جای دارد به این مطلب اشاره کنیم که کفسابی سبب می شود تا سطح مورد نظرمان رنگ و لعاب روزهای اول ساختش را گرفته و بدین ترتیب آثار مواد شوینده ، اسیدها یا ریزش چسب ، گچ و دیگر مواد آلوده کننده را از دست بدهد .
در نهایت گفتنیست که کفسابی ایتالیایی یا آینه ای به عنوان بالاترین درجه صیقلی کردن یک پوشش ، این امکان را به سطح می دهد تا تصاویر اجسام پیرامون خود را نشان داده و شبیه آینه نور را بازتاباند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *