post
در صورت تمایل کفسابی بهنام را اشتراک نمایید

نماشویی بدون داربست : همواره برای همه اموری که قصد انجامشان را داریم ،کار بواسطه استفاده از ابزار آلات و روشهای گوناگونی که پیش پای ما وجود دارد ساده تر می شود .

در همین رابطه ویژگی منحصر به فرد پدیده‌ای که در حال فعالیت بر روی آن هستیم سبب می شود تا با انتخاب بهترین وسیله در هزینه ها ، زمان ، میزان مشغله و همچنین سایر منابع مادی مصرفی که داریم صرفه جویی شده و با بهینه سازی روش انجام کار ، آن را به بهترین نحو ممکن انجام دهیم .

در همین راستا اگر بخواهیم موضوع بحث را به سمت نماشویی به عنوان یکی از اصلی‌ترین فعالیتهای مجموعه کفسابی بهنام بکشانیم لازم است بگویم که این امر در ساختمان های مختلف با توجه به ارتفاع ، عرض ساختمان ، محل قرارگیری آن ، نوع جنس نما ، سطح توقع یک کارفرما و همچنین میزان تمایل وی به پاک شدن ساختمانش انتخاب می گردد .

به عنوان مثال در کوچه ای با عرض کم چنانچه فردی قصد نماشویی ساختمان خود را داشته باشد ، بستن داربست برای این سازه عملاً مسیر رفت و آمد اهالی را مسدود کرده ترافیک این ناحیه مختل می کند ، در نتیجه استفاده از این روش در چنین مکانی عاقلانه نبوده و از سوی دیگر ممکن است ساختمان مد نظر ما دارای ده ها متر عرض کنار خیابان و صدها متر ارتفاع باشد که در چنین شرایطی هم مجدداً استفاده از داربست هم از نظر ایمنی و هم از نظر اقتصادی و زمان مقرون به صرفه نمی باشد .

با عنایت به این مثال‌ها می‌توان دریافت که نماشویی بدون داربست روشی است که به هر طریقی باید به آن دست یافته و جایگزین استفاده از این ساختار فلزی شود .

با صرف نظر از تاریخچه داربست و موارد استفاده آن تنها به این نکته بسنده می‌کنیم که این اسکلت فلزی که در گذشته از جنس چوب تهیه و ساخته می‌شد ، به موازات ساختمان بالا رفته به آن می چسبد و به عنوان سازه ای موقت به نصب قطعات نما یک ساختمان ، محکم کاری هر یک از آنها در پیچ و رولپلاک و همچنین پاکیزگی آنها در شستشوی نما کمک می کند . این پدیده که در جایگاه های مختلف آن را مشاهده کرده ایم- به عنوان مثال برای برپا داشتن یک بنر یا پرچم هایی در مناسبت های گوناگون و همچنین ثابت نگه داشتن یک ساختار معلق و غیر استوار مانند یک درخت در شرف افتادن یا ستونی کج – بی تردید یکی از ایمن ترین راه های دسترسی به ارتفاعات می باشد چرا که در آن کارگران مختلف با قرار دادن الوار هایی در کسوت نیم طبقه در فواصل بین تقسیم بندی های داربست می‌تواند به سادگی بر روی آن قدم زده و بدون ترس از ارتفاع و تعلیق در هوا به کار خود بپردازند .

 

همانطور که پیشتر اشاره شد انجام این کار و اعمال این سازه در همه جا و همه شرایطی امکان پذیر نمی باشد به همین دلیل در امور متعددی از جمله نماشویی بدون داربست به استفاده از روش‌های جایگزینی می رسیم .

وقتی که از نماشویی بدون داربست صحبت می‌کنیم اولین گزینه که در ذهنمان تداعی می شود استفاده از نماشویی با طناب ، ترفند ها و روش های کوه نوردی می باشد . در این روش که اپراتور آنان عموماً افرادی ورزیده و مسلط به فنون صخره نوردی هستند ، پس از این که تکیه گاه خود در بلندترین نقطه ساختمان را بنا کرده و از ایمنی آن اطمینان حاصل می کنند ، طبقه طبقه از بالا به سمت پایین حرکت کرده و با هدایت آلودگی ها که ناشی از گرد و غبار ، آلودگی هوا و سایر عوامل نامطلوب جوی می باشد همه ناپاکی ها را به پایین ترین سطح ساختمان منتقل می کند . از روش های دیگری که می توان به عنوان جایگزینی برای سازه مذکور یا همان نماشویی بدون داربست استفاده کرد ، بالابر ها و کلایمر ها بیش از سایر گزینه ها مطرح می باشند .

در این دو وسیله که عموماً با یکدیگر اشتباه گرفته شده و یکسان در نظر گرفته می شود ، در کلایمر پایگاه اصلی این وسیله همانند راپل در بالاترین قسمت ساختمان به صورت دائمی بنا نهاده شده است و این وسیله به عنوان عضوی ثابت از ساختمان – عموماً ساختمان های شیشه ای – از بالا به سمت پایین حرکت کرده و با داشتن چارچوب استوار و ساختار منظم یکی از ایمن ترین روشهای پاکسازی نمای یک ساختمان یا ترمیم آن می باشد .

این در حالیست که در بالابر یا همان وسیله‌ای که گاهی اوقات در خیابان برای تعویض چراغ های شهرداری و دیگر کاربردهای مشابه استفاده شده و ما میبینیم ، بیس اصلی بر روی زمین و غالباً بر روی یک ماشین متحرک قرار داشته و با کمک بازوهای مکانیکی ، اتاقک های حامل اپراتور را به نقاط گوناگون ساختمان هدایت می کند .

با گذر از روش هایی که به قسمت های مختلف یک ساختمان می توان دست پیدا کرد ، لازم به ذکر است که هر کدام از این روش ها می‌توانند با استفاده از وسایلی چون واترجت ، سندبلاست یا طی و شیشه شوی معمولی به پاکیزه کردن محیط بپردازند ؛ امری که کیفیت و شدت آن را علاوه بر تجربه اپراتور و پیشنهادی که او به کارفرما می دهد ، تمایل و بودجه کارفرما نیز تعیین می کند .

بی تردید هر کدام از روشهای مذکور دارای مزایا و معایب متعددی می‌باشد اما باید در نظر داشت که همانگونه که یک پزشک نسخه یکسانی برای همه بیماران خود نمی پیچد ، ما نیز در مجموعه کفسابی بهنام نمی‌توانیم پیش از مشاهده پروژه یا همان بیمار مذکور روشی خاص با قیمتی معلوم را ارائه دهیم و نسخه ای یکسان بپیچیم ؛ در نتیجه نظر تخصصی در مورد روش ایده آل شستشوی نما و برآورد هزینه آن به مراحل بعد از دیده شدن آن توسط کارشناسان مجموعه پیش روی موکول می شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *