post
در صورت تمایل کفسابی بهنام را اشتراک نمایید

نماشویی برج : ساده ترین تعریفی که از برج به ذهن هریک از ما خطور می کند این است که ساختمانی های بسیار بلندی هستند که با کاربری های مختلفی احداث و مورد استفاده قرار می گیرند . اگرچه این تعریف اشتباه نیست اما به صورت دقیقتر می توان این سازه ها را ابنیه ای معرفی کرد که ارتفاعشان از عرض کنار خیابانیشان بیشتر باشد ، تعریفی که بنا بر آن می توان نتیجه گرفت که ساختمانی سه یا چهار طبقه ای که در آن سکونت دارید نیز می تواند یک برج باشد ! اما اشکال کار کجاست ؟ چرا ما همیشه ساختمان های بسیار بلند بالا و چندین و چند طبقه را برج می نامیدیم .

 

در این خصوص باید گفت که در زبان فارسی و فرهنگ عامیانه مردم ، کلمه برج هم برای معنای لغت Tower به کار می رود و هم برای Skyscraper . Skyscraper که تحت عنوان آسمانخراش از آن یاد می کنیم در حقیقت ساختمان های بلند و غول پیکیری با حداقل 40 طبقه و 150 متر ارتفاع هستند که تحت نام “برج” معرفی می شود . با وجود اینکه تفاوت این دو را دانستیم ، اما به منظور عدم نارسایی و سردرگم شدن خوانندگان در این مقاله از همان لفظ برج برای آسمانخراش استفاده می کنیم .

 

شاید برایتان جالب باشد که بدانید قریب به 40 سال پیش ، صد ساختمان و برج بلند دنیا ، جملگی در ایالات متحده آمریکا قرار داشتند ، آماری که امروزه بسیار افول کرده است . در آخرین آماری که از برج های بلند حال حاضر دنیا و فعال در زمینه های مختلف موجود است ، از میان 20 برج بلند دنیا ، نوزده تای آن ها در آسیا ( 10 عدد در چین ، 4 عدد در خاورمیانه و 5 عدد در سایر نقاط این قاره) وجود داشته و فقط یک برج از این لیست در آمریکا وجود دارد . اینکه آمریکا در این لیست کم فروغ شده است بی تردید به علت ناتوانی آن ها در ساخت و ساز نیست ؛ وقتی می بینیم که برج “شارد” لندن به عنوان مرتفع ترین سازه اروپا در رده پنجاه و ششم این لیست است ، به این نتیجه می رسیم که مشکل جای دیگریست ، مشکل افول محبوبیت ساخت این سازه ها در کشورهای پیشرفته است .

با گذر از این مطلب که موضوع بحث ما نیست ، اغلب برج های بلند جهان و حتی ایران با اهداف مشخصی ساخته می شوند . این سازه ها که با هدف مکانی برای زندگی ، کاربردهای مخابراتی ، مکانی برای انجام فعالیت های اداری و تجاری ، مراکز اقامتی (هتل) ، نماد های شهری ، جذب گردشگر و همچنین اعتقادات و باورهای فلسفی ساخته می شوند در هر چیزی که اختلاف داشته باشند ، یک وجه اشتراک مهم داشته که توجه به آن لازم الاجرا و حیاتیست ، نیاز به پاکیزگی با نماشویی برج .

نیاز به تاکید نیست ، زمانی که حجمی بزرگتر است ، ناپاکی ها و نارسایی های آن نیز بیشتر دیده می شوند ، در نتیجه زمانی که چنین سازه ای ساخته شده و میلیون ها دلار هزینه صرف بالا رفتن آن می شود ، سازندگان آن نمی توانستند از عملیات تعمیرات و نگهداری آن ( نماشویی برج در این مورد خاص ) غافل شده باشند . اگرچه در بسیاری از برج ها تعبیه بالابری همیشگی عمل نماشویی برج را ساده تر می کند ، اما سازه های متعددی نیز وجود دارند که معماری کلی آن ها (مانند برج خلیفه دبی) اجازه استفاده از چنین ابزاری را نداده و نیازمند کار روزانه نماشوهای پر تعدادی در طول سال هستند .

اگرچه سازه های موجود در ایران و تهران در این ابعاد نیستند ، اما روش کار در آن ها تفاوتی ندارد . در این موارد نیز صخره نوردانی زبده و ماهر از مجموعه های سرشناس – مانند مجموعه کفسابی بهنام – با کمک راپل ،  نماشویی با طناب و قلابی که در بالاترین نقطه سازه مستحکم می گردد ، در هوا و فضای بین طبقات معلق شده و با روش های گوناگون ، نمای عموماً شیشه ای آن ها را تمیز می کنند . در همین راستا لازم به ذکر است که افرادی که هزینه های سرسام آوری برای اجاره یا خرید یک واحد مسکونی یا تجاری در طبقات فوقانی یک برج کرده اند ، حساب ویژه ای روی ویوو و منظره اطراف خود باز نموده اند ؛ حال اگر این نما با لکه های باران ، فضولات پرندگان یا گرد و غبار پوشانده شده باشد ، چه حس بد و نامطلوبی به آنان دست می دهد ! اینجاست که شستشوی نما برج سبب می شود تا با هزینه ای که میان سکنه تقسیم شده و نهایتاً در برابر شارژ این ابنیه به چشم نمی آید ، نمایی ایده آل و پاکیزه حاصل شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *