post
در صورت تمایل کفسابی بهنام را اشتراک نمایید

پیچ و رولپلاک نما بدون داربست : با مرور مشاوره هایی که به مخاطبین خود می دهیم ، سوالاتی که از ما پرسیده می شود یا دغدغه هایی که مشتریان پیش از شروع کار با ما دارند ، گاهی می بینیم که این ابهاماتی که در ذهن بسیاری از این افراد شکل گرفته است ، در عین حالی که مشترک بوده و در ذهن تعداد بسیاری پرورانده می شود ، بی اساس بوده و راه حل آن و روش های فائق آمدن بر این مشکلات به حدی ساده و پیش پا افتاده است که به رضایت درجا و اطمینان خاطر بلافاصله متقاضیان منتهی می شود .

در همین رابطه یکی از بزرگترین ابهاماتی که در ذهن مخاطبین وجود داشته و ماحصل اطلاعات ناقص یا اشتباه ایشان می باشد روند پیچ و رولپلاک نما بدون داربست از زیر مجموعه نماشویی با طناب یا شستشوی نما یک ساختمان می باشد . به همین دلیل قصد داریم تا در ادامه به برخی از این سوالات پاسخ دهیم .

چرا برای برخی از امور مربوط به نمای یک سازه از داربست استفاده می شود ؟

داربست های مرسوم و معمولی امروزی که از لوله های آلیاژی ساخته شده و به واسطه صدها زانویی ، نبشی یا گیره های تنظیم شونده به هم متصل می شوند از این روی در انتهای سفت کاری یک بنا در احداث اولیه یا تعمیرات اساسی روی آن بسته می شوند تا نصابان سنگ یا دیگر پوشش های ساختمانی بتوانند آزادانه روی آن ها حرکت کنند .

طبیعیست که وقتی یک اسکلت بندی مستحکم مقدمات دسترسی این افراد (گچ کاران ، نقاشان ، متخصصین برق یا نورپردازی و …) را به ارتفاعات و نقاط دور از دسترس یک ساختمان فراهمی کنند ، علاوه بر حفظ ایمنی بیشتر فرد مورد نظر و بالا رفتن آستانه ریسک کار ، این تعادل به حفظ تمرکز و حواس وی نیز منجر شده و خروجی کار چشم نواز تر می شود .

چرا در مواردی مانند پیچ و رولپلاک نما بدون داربست از این پدیده استفاده نمی شود ؟

می دانیم که استفاده از داربست ها موقتی بوده و به محض اتمام عملیات نصب ، تعمیرات ، نماشویی یا دیگر تغییراتی که روی سطح عمودی ساختمان اعمال می شود جمع آوری می گردند . با توجه به همین اصل ، در خیابان یا پیاده رو هایی که برقراری این سازه تغییر قابل توجهی در عبور و مرور خودروها و عابرین ایجاد نکرده و تأثیری منفی روی آن ها نگذاشته است قابل چشم پوشیست .

این در حالیست که گاهی نیاز به برقراری داربست ها مرز یک روز و یک هفته را در نوردیده و محل قرارگیری ساختمان تحت پردازش ، ارتفاع آن ، میزان تردد در زیریا کنار این بنا و دیگر عوامل مرتبط ، صاحب امتیاز این ملک را با رعایت اصولی مشخص به نصب داربست ملزم می کند .

به عنوان مثال همه ما ساختمان هایی را می شناسیم که از بدو احداث تا لحظه تحویل کلید داربست هایی را کنار خود داشته و جمع آوری آن ها با تغییر شکل محله مان انجامیده است . این نوع داربست ها با تجهیز به لایه های مختلف (مانند فنس یا لایه های پلاستیکی) مانع از سقوط اجسام و ابزار بر سر عابرین می شوند .

 

علت ظهور روش های جایگزین

اما در مواردی که با معبری تنگ ، پر تردد و شلوغ سر و کار داریم نمی توانیم به سادگی داربست زده و به کار مشغول شویم ، چرا که سد کردن راه علاوه بر جریمه های سنگین از سوی شهرداری و سازمان های مرتبط با شهرسازی ، از نظر اخلاقی نیز صحیح نبوده و اهالی یک محل را به دردسر می اندازد .

به همین دلیل استفاده از روش های جایگزین در دستور کار قرار می گیرد . با گذر از نصب داربست های سراسری و مثلاً ایجاد سقفی روی بخشی از کوچه ، استفاده از روش هایی مانند راپل و طناب ، بالابر و کلایمر در این مرحله پیشنهاد می شود .

پیچ و رولپلاک نما بدون داربست چگونه محقق می شود ؟

در مواردی که برپایی داربست دشوار یا غیر ممکن بوده و از طرفی هم راه های جایگزینی برای آن وجود دارد ، استفاده از روش های دیگری مانند پیچ و رولپلاک نما بدون داربست پذیرفتنیست .

به عنوان مثال در پیچ و رول پلاک ، متخصص تحکیم قطعات نما که دستی هم بر آتش نماشویی داشته و به عنوان یک تکنسین فنی دارای بدن ورزیده و مسلط به به فنون صخره نوردی نیز می باشد ، در حالی که میان زمین و آسمان معلق است ، با قرار گرفتن در مجاورت قطعات لق و مستعد سقوط ، هریک را در جای خود محکم کرده و بواسطه چند پیچی که به داخل آن ها فرو می کند ، ضمان بقایشان می شود .

در روش هایی مشابه نیز اینبار بالا بر با داشتن کابینی محرک فرد را به نقطه مورد نظر رسانده (که این روش دارای محدودیت ارتفاع بوده و برای هر سازه ای مناسب نمی باشد) و یا کلایمر وی را از بالا به پایین منقل می کند (که این روش هم مستلزم قرار داشتن این سامانه روی خود ساختمان می باشد ) .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *