post
در صورت تمایل کفسابی بهنام را اشتراک نمایید

کفسابی با رزین : در یادداشت های پیشین به طور کامل در خصوص ماهیت کفسابی ، مزایای اعمال این عملیات روی سطح ، پیشنیاز های به کار بستن این روش ، ابزار و ماشین آلات کاربردی در آن ، سطوح نیازمند ساب زنی ، هزینه های انجام این کار ، و سایر فاکتورهای کمّی و کیفی مهم آن سخن گفتیم .

در این میان دانستیم کفسابی در تبریز (یا در دیگر نواحی) و سنگسابی به معنای تراشیدن سطوح به منظور هموار کردن آن است اما طبیعتاً همه سطوح فقط ناهمواری هایی از جنس برآمدگی نداشته و ممکن است بخشی از آن نیز فرورفتگی باشد . با توجه به این حقیقت برای رسیدگی به مشکل این سطوح چه باید کرد ؟

فواصل خالی در سابزنی چگونه پر می شوند ؟

در مواردی که فاصله میان قطعات کفپوش ها (مثلاً فاصله بین دو قطعه سرامیک) خالی می ماند ، هنگامی که برخورد جسمی سنگین به سطح آسیب زده و حفره هایی روی آن ایجاد کرده ، زمانی که در حال سابزنی سنگی مانند تراورتن بوده که با از بین رفتن یک لایه و حفره های روی آن ، همانند لایه های پنیر تبریز حفره ای از جای دیگر سر در می آورد ، در مواردی که نصّاب قطعات کف جای عبور محصولی مانند لوله را به جای سطح مقطع دایره ای ، مربعی و بد قواره درآورده است و یا زمانی که ترک های روی سطح به حدی کوچک است که نمی توان آن را با قطعات مشابه ترمیم کرد (یا تعویض آن به صرفه نیست) و به حدی بزرگ است که با ساب چندباره از بین نمی رود ملزم به استفاده از موادی مکمل در کفسابی هستیم .

علت استفاده کمتر از دوغاب چیست ؟

پیش از این دوغاب ، بتونه یا ملات های مشابه ماده مطلوبی برای پر کردن این ناهمواری ها به نظر می رسید . اگرچه این مواد همینک نیز کاربرد دارند اما به دلیل رنگ مرئی خود (سفید ، کرم یا طوسی) مناسب پر کردن فواصل همه سطوح نبوده و به عنوان مثال ممکن است با پارکت یا سنگی تیره همخوانی نداشته باشند . با توجه به این توضیحات بی دلیل نیست که از این مواد برای ترمیم کف یا لبه های پایینی حمام ، سرویس های بهداشتی یا هر مکان دیگری که با رطوبت زیاد سروکار داشته ، مستلزم عایق شدن بوده و در عین حال کافرما نیز به صرف هزینه های زیاد برای ترمیم آن تمایلی ندارد استفاده می شود .

با گذر از این توضیحات برای پر کردن فضاهای نامطلوب فوق الذکر نیازمند ماده ای هستیم که در عین داشتن سختی ، مقاومت و زودگیری دوغاب های مخصوص ترمیم کف ، بی رنگ نیز بوده و با هر جنسی نیز همخوانی داشته باشد ، لذا استفاده از رزین و سایر مواد شیمیایی چسبناک ، دوستدار محیط زیست و شفاف در دستور کار قرار می گیرد .

کفسابی با رزین

با صرف نظر از شرح ساختار این ماده باید گفت که منظور از کفسابی با رزین پر کردن حفره ، ترک ، فاصله و ناخنک ها بواسطه این ماده ، انتظار برای خشک شدن آن و نهایتاً از بین بردن برآمدگی ها بواسطه ساب زدن سطح می باشد . در این روش که مصداق واقعی تبدیل تهدید به فرصت است ، اپراتوران ماهر و مجرب کفسابی با تزریق این ماده به قسمت های مذکور ، سابش و نهایتاً پولیش کردن سطح بخش زیرین یک اتاق را آینه ای کرده و موجب یکدست شدن سطح می شوند .

کفسابی با رزین را از منظر دیگری هم می توان تفسیر کرد . در روش های کفسابی نوین که می توان از آن به عنوان یک اثر هنری یاد کرد سطح مورد نظر بواسطه ماده مورد نظر کارفرما پوشانده می شود . این سطح که می تواند یک تصویر سراسری ، اشیای کوچک و بند انگشتی یا همان موزاییک ساده کف باشد ، پس از اینکه با میزان بیشتری از رزین و اپوکسی پوشانده شد ساب خورده و سطح مورد نظر زجاجی می شود ، به گونه ای که برای افراد تازه وارد به این محیط ، کف بازسازی شده همانند سطحی دارای یک لایه شیشه سراسری به عنوان محافظ می باشد .

در نهایت گفتنیست که در مواردی می توان کفسابی با رزین را با موادی رنگی نیز محقق کرد . در این روش مواد رنگی سازگار با رزین (که رنگ دودی و آبی روشن آن از جمله پرطرفدارترینشان می باشند) جای مایع بی رنگ را گرفته و بدین واسطه طرحی منحصر بفرد روی این زمین به وجود می آورند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *