post
در صورت تمایل کفسابی بهنام را اشتراک نمایید

کفسابی در تبریز : تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی از بزرگترین و کهن ترین شهر های ایران است که نقطه تجمع اقوام ترک زبان و یا همان آذری زبان کشور است و درصد بسیار زیادی از شهروندان این شهر به زبان زیبای آذری سخن می گویند. از تاریخ پر تب و تاب این شهر که بگذریم تبریز همیشه مهد علم و حکمت و شجاعت بوده است به گونه ای که بعید است شخصی ایرانی باشد و نام پرغرور ستارخان و باقرخان را که از دیار آذربایجان برای مبارزه با ظلم و ستم به پا خاستند را نشنیده باشد.
تبریز با بیش از یک و نیم میلیون جمعیت از شهرهای پر جمعیت کشورمان است و به همین دلیل در دهه های اخیر ساخت و ساز های مسکونی این شهر به طور کامل از بافت ویلایی به آپارتمانی تبدیل شده است . در این مقاله قصد داریم به کفسابی در تبریز بپردازیم و دلایل استفاده از کفسابی را در این شهر عنوان کنیم .
همانطور که گفتیم این شهر در کنار بناهای تاریخی و زیبایی که از دوره های مختلف تاریخ کشور در آن برجای مانده است ، پر از آپارتمان ها و برج های کوچک و بزرگ است که سطح پارکینگ ها ، لابی ها ، راه پله ها و پاگرد های آنها به دلیل رفت و آمدهای فراوان و اصطکاک های مداوم یا کثیف و آلوده و لک دار شده اند و یا در بهترین حالت ( اگر مدام مورد شستشو قرار گرفته باشند ) درخشندگی اولیه خود را از دست داده و کدر شده اند. شاید اولین راهی که برای رفع این مشکل به ذهن ساکنین و مدیران ساختمان ها برسد شستشوی کف با استفاده از طی و از این دست ابزار ها است اما اندکی طول می کشد تا آنها متوجه شوند که این نوع شستشو تنها لکه ها و زشتی های بسیار سطحی را از بین می برد و بسیاری از لکه های عمیق و آسیب دیدگی های کف و همچنین کدر شدن سطح پس از چند ساعت دوباره خود را نشان می دهند. در چنین زمانی است که کفسابی در تبریز ارزش های خود را به نمایش خواهد گذاشت.
کفسابی بسته به نوع جنس سطح در زمینه قیمت ، نوع دستگاه و حتی فرآیند انجام کار متفاوت خواهد بود . به عنوان مثال برای کف هایی که از جنس سنگ هستند سنگسابی با استفاده از دستگاه های مخصوص آن انجام خواهد گرفت اما به طور کل کفسابی فرایندی است که طی آن با استفاده از دستگاه های مخصوصی که مانند سمباده عمل می کنند یک لایه بسیار نازک از سطح ( با هر جنسی که باشد ) کنده می شود و این لایه به قدری نازک است که هیچ تغییر ارتفاعی در آن مکان احساس نمی شود و به چشم نمی آید ( لایه کنده شده در ابعاد میلیمتری است) . به این ترتیب پس از کفسابی در تبریز شاهد یک سطح صاف و صیقلی خواهید بود که زیبایی خاصی به محل زندگی شما خواهد بخشید.
خوب است بدانید که دستگاه های ساب زنی کف چگونه کار می کنند. این دستگاه ها که در دو نوع تک فاز و سه فاز موجود هستند هم با برق معمولی و هم با برق فشار قوی کار می کنند ؛ ضمناً آنها دارای لقمه هایی می باشند که مانند تکه سنگ های زمخت و سفت هستند و با چرخش دستگاه ، آنها نیز با سرعت مناسبی می چرخند و به واسطه برخوردشان با سنگ های سطح و یا دیگر انواع جنس های سطح مانند سمباده سطح کف را می سابند و ذره ذره لایه های نازک رویی آن را بر می دارند. به این ترتیب پس از آنکه کفسابی به پایان رسید و براده ها از روی کف شسته شد ، سطحی که می بینیم در واقع همان سطح قبلی نیست بلکه لایه زیری آن است که حال به روی کار آمده است و زیبای و درخشندگی آن خودنمایی می کند. ضمن اینکه در کیفیت های بالاتر کفسابی در تبریز کارفرما می تواند سفارش کفسابی ایتالیایی را بدهد تا سنگ ها و دیگر جنس های کف پس از اتمام کار مانند شیشه و آینه بدرخشند و عکس سقف بر روی آنها پدیدار شود.
در نهایت باید بگوییم که کفسابی از کارهای مهمی است که به ظاهر اهمیت چندانی ندارد اما پس از آنکه یکبار این کار در ساختمانی انجام شود اهالی آن متوجه خواهند شد که تا به حال در اشتباه بودند که به کف پارکینگ ، لابی و یا راهروهای خود اهمیت نمی داده اند . مجموعه کفسابی تهران با وجود استقرار در پایتخت کشور ، آماده ارائه مشاوره و در صورت امکان ، اعزام نیرو به سراسر ایران می باشد .

هزینه کفسابی در تبریز چگونه است ؟

اولین سوالی که برای بسیاری از افراد و ساکنین تبریز در مورد خدمات کفسابی پیش می آید این است که انجام این عملیات چه هزینه ای برای آنان در پی دارد ؟ در پاسخ به سوالات ذهنی شما عزیزان باید بگوییم که هزینه هایی که برای عملیات کفسابی از کارفرمایان دریافت می شود به عوامل مختلفی بستگی داشته و در شرایط متفاوت کاملاً متغیر خواهد بود . در ادامه تلاش می کنیم به برخی عوامل و شرایطی که می توانند در قیمت کفسابی در تبریز تاثیرگذار باشند بپردازیم و چگونگی تاثیر آنها بر هزینه ها را بررسی کنیم .

یکی از عواملی که می تواند به شکل مستقیم بر هزینه های ناشی از عملیات کفسابی تاثیر گذار باشد ، مساحت کف پروژه است. این بدان معنی است که به طور حتم هر چه مساحت ( به واحد متر مربع ) کوچکتر باشد هزینه کفسابی آن نیز کمتر بوده و در حالت عکس آن هر چه مساحت کف مورد نظر بزرگتر باشد قیمت انجام پروژه نیز بالاتر خواهد رفت. البته ذکر این مطلب نیز خالی از لطف نیست که در ساختمان های بسیار بزرگ مانند برج ها ، هتل ها و دیگر اماکنی که سطوح بسیار بزرگی برای ساب زدن دارند تخفیف های مناسبی از طرف این مجموعه ( کفسابی بهنام ) به کارفرمایان ارائه می شود. البته ذکر این مطلب نیز لازم است که برای سطوح بسیار کوچکی که مساحتی زیر 20 متر مربع دارند قیمت ها به شکل توافقی میان کارفرما و کفسابان اعمال می شود.

از دیگر مواردی که می توانیم آن را در زمره عوامل تاثیر گذار در قیمت کفسابی قرار دهیم نقش کارفرمایان است. شاید این سوال برایتان پیش بیاید که کارفرما چگونه می تواند باعث کاهش یا افزایش هزینه های پروژه شود ؟ در پاسخ به این سوال باید خدمتتان عرض کنیم که سطح توقع کارفرما کاملاً در روش کار و در نهایت قیمت کفسابی در تبریز موثر است. به عنوان مثال هزینه نهایی برای کارفرمایی که قصد دارد تنها لکه ها و آلودگی های سطحی کف را از روی آن بزداید با کارفرمایی که می خواهد عملیات کفسابی ایتالیایی بر روی سنگ های کف مورد نظر انجام شود کاملاً تفاوت خواهد داشت. علت این تفاوت قیمت این است که مراحل کار در پروژه کارفرمای اول کمتر بوده ، نیروی انسانی کمتری مورد نیاز خواهد بود و همچنین زمان کمتری نیز برای انجام پروژه ایشان صرف خواهد شد و در نهایت هزینه پرداختی او هم کمتر خواهد بود .

در ادامه صحبت در مورد قیمت کفسابی و عوامل و شرایطی که بر آن تاثیر می گذارند می توانیم به نوع برق ساختمان اشاره کنیم. شاید کمی تعجب کنید که چگونه برق ساختمان می تواند در قیمت کفسابی آن سازه تاثیر گذار باشد ! برای پاسخ به این سوال باید ابتدا به شما توضیحی کوتاه در مورد دستگاه های کفسابی بدهیم. این دستگاه ها از نظر برق ورودی به دو صورت تولید می شوند ؛ ابتدا دستگاه هایی هستند که با برق معمولی تک فاز که در همه جا موجود است کار می کنند و به دستگاه های تکفاز کفسابی معروف هستند. دومین نوع از این تجهیزات ، دستگاه هایی هستند که تنها با برق 3 فاز کار خواهند کرد. هر چند مکانیرم عملکرد همه این دستگاه ها به یک شکل است اما انواع سه فاز آنها از قدرت بیشتری نسبت به تک فازها برخوردارند و می توانند با توجه به قدرت بیشترشان سطح بیشتری را در زمان کمتری ساب بزنند.

اگر در یک پروژه کفسابی در تبریز ساختمان دارای برق سه فاز باشد ، بدون شک کفسابان در انجام آن پروژه از دستگاه سه فاز استفاده خواهند کرد. این موضوع به این دلیل است که دستگاه سه فاز می تواند با قدرت و سرعت بیشتری کار را انجام دهد و در واقع پروژه زودتر به پایان می رسد ؛ همچنین وجود برق سه فاز در ساختمان باعث می شود که به دلیل اتلاف وقت کمتر برای کفسابان هزینه کمتری نیز در پاره ای اوقات از کارفرما دریافت گردد.
سابقه ساب خوردن کف نیز می تواند از عوامل تاثیر گذار بر روی قیمت باشد. دلیل آن هم این موضوع است که کفی که قبلا ً ساب زنی شده است پستی بلندی ها ، زخم ها و خراش های کمتری نسبت به یک کف دست نخورده دارد و همین موضوع باعث می گردد که عملیات ساب زنی کفی که قبلاً مورد عملیات کفسابی قرار گرفته است به شکل ساده تری انجام گیرد. این سادگی می تواند در حوزه زمان ، نیروی انسانی و مسائلی از این دست تعبیر گردد که هر کدام از آنها می توانند باعث کاهش قیمت کفسابی در تبریز شوند.

تعداد نیروی انسانی مشغول به کار نیز بر قیمت عملیات تاثیرگذار است و تعیین تعداد کفسابان بر عهده مدیر مجموعه است که با توجه به مسائلی همچون مدت زمان توافق شده برای کفسابی ، مساحت کف و شرایط مختلف دیگر تعداد مناسبی نیروی انسانی از طرف مدیریت کفسابی برای انجام آن پروژه گمارده می شوند.

زمان لازم برای کفسابی

سوالی که کارفرمایان عموماً پس از موضوع قیمت کفسابی جویای پاسخ آن می شوند این است که چه مقدار زمان لازم است تا کفسابی ساختمان ما به پایان برسد؟ در جواب این سوال باید گفت که مقوله زمان مانند قیمت کاملاً موضوعی نسبی بوده و به عوامل مختلفی بستگی دارد که در ادامه تلاش می کنیم مهمترین آنها را مورد بررسی قرار دهیم.
به عنوان اولین عاملی که می تواند تاثیر مستقیمی در زمان پایان پروژه کفسابی در تبریز داشته باشد مساحت کف مورد نظر است. این کاملاً یک موضوع آشکار و پیداست که هر چه سطح مورد نظر متراژ بیشتری داشته باشد انجام پروژه آن به نسبت سطح های کوچکتر در شرایط یکسان طولانی تر خواهد بود؛ حتی ممکن است گاهی پروژه انقدر بزرگ باشد که زمان انجام آن روزها طول بکشد و در سوی دیگر موضوع گاهی نیز ممکن است مساحت کف مورد نظر به قدری کوچک باشد که در طی چند ساعت به پایان برسد.
می توان گفت که بسیاری از عواملی که در قیمت کفسابی تاثیر دارند می توانند در زمان انجام آن نیز موثر باشند. به عنوان نمونه نوع برق ساختمان علاوه بر اینکه می تواند در قیمت کفسابی موثر باشد قطعاً در کم و زیاد شدن مدت زمان انجام پروژه نیز موثر واقع می شود. همانطور که پیشتر گفتیم دستگاه های کفسابی دارای دو نوع تک فاز و سه فاز هستند و از آنجایی که دستگاه های سه فاز از قدرت و سرعت بیشتری در انجام کار برخوردار می باشند قطعاً استفاده از آنها در پروژه می تواند باعث سریع تر انجام شدن کار و کاهش زمان کلی انجام کفسابی شود. بنابراین مشاهده می کنید که بودن برق سه فاز در ساختمان می تواند به شکلی غیر مستقیم باعث شود تا پروژه کفسابی در تبریز سریع تر انجام گیرد.

عوامل موثر روی کفسابی

یکی از عواملی که تاثیرش بر روی زمان پروژه فقط موقع شروع کار مشخص می شود وضعیت کف است. این موضوع که جنس کف از چه نوع مصالحی می باشد خود موضوعی است که پاسخ آن می تواند تاثیر مثبت و منفی بر روی بازه زمانی انجام کفسابی بگذارد. به عنوان مثال کفی که از سنگ سخت گرانیت پوشیده شده است در شرایط یکسان در مقابل کفی که با سنگ مرمر و آهکی فرش شده است نیاز به مدت زمان بیشتری برای کفسابی دارد زیرا برداشتن لایه نازک از روی گرانیت به مراتب سخت تر بوده و در شرایط یکسان با دستگاه ها ، لقمه ها و نیروی کاری مشابه مدت زمان بیشتری نسبت به سنگ های نرم تر نیاز دارد.

مطلب دومی که در مورد وضعیت کف وجود دارد پاسخ به این سوالات است که مقدار آسیب دیدگی سنگ ها یا دیگر مصالح به کار رفته در کف چقدر است؟ آیا این سطح در گذشته نیز تحت عملیات کفسابی قرار گرفته است و یا این اولین بار است که این عملیات بر روی آن انجام می گیرد؟ و اگر در دفعات گذشته این کار بر روی کف انجام گرفته است چه مدت زمانی از آن می گذرد؟ همچنین سوالات دیگری وجود دارند که کفساب باید با مشاهده دقیق و نقطه به نقطه کف ، خود به جواب آنها برسد. به عنوان مثال سوال هایی مانند اینکه در چه قسمت هایی از سطح ، سنگ ها یا دیگر مصالح به کار رفته در کف دچار ناهمواری شده اند و لبه های آنها بالا و پایین است؟ در چه مناطقی آسیب های ضربه ای مشاهده می شود و کدام قسمت ها دچار آسیب کمتری شده اند؟ همچنین شناسایی درزهایی که باز شده اند و پر کردن آنها ، یافتن سنگهایی که ترک ها و یا شکستگی های عمیقی دارند و باید قبل از انجام عملیات تعویض شوند و برخی کارهای دیگر که یک کفساب ماهر به خوبی بر آنها واقف است از موضوعاتی هستند که در مسئله وضعیت کف مطرح است.

سایر عوامل موثر در کیفیت کفسابی

تمام این نکات به شکل مستقیمی بر مدت زمان انجام پروژه تاثیر می گذارند. مثلاً در سطوحی که درز های بین مصالح آن خالی شده است ابتدا باید با ساخت دوغاب به پرکردن آنها پرداخت و سپس روز بعد فعالیت کفسابی را آغاز کرد که به این ترتیب ناخواسته یک روز بر مدت زمان انجام پروژه اضافه می شود. همچنین اگر یکی از قطعات کف نیاز به تعویص داشته باشد ممکن است گاهی بیش از یک روز هم عملیات کفسابی را به تاخیر بیاندازد ؛ زیرا مثلاً اگر مصالح به کار رفته در کف سنگ مرمر باشد باید ابتدا آن را به شکلی که سنگ های دیگر آسیبی نبینند از جای خود خارج کرد و سپس سنگ دیگری را که اولاً شکل ظاهری شبیه به سنگ قبلی دارد و دوماً ابعاد آن دقیقا به اندازه ابعاد سنگ قبلی است را جایگزین آن کرد که این مسئله در کنار مدت زمان لازم برای خشک شدن ملات سنگ می تواند حداقل 2 روز عملیات کفسابی را عقب بیاندازد . ذکر این نکته نیز لازم است که برای سطوحی که سالهای سال کفسابی نشده اند و در طی این مدت انواع و اقسام لکه ها و کثیفی ها ، ضربه ها ، خط ها و خراش ها بر روی آنها حک شده است مدت زمان بیشتری نسبت به سطوح تازه ساخت برای انجام کفسابی مورد نیاز است.

پیشنیاز شروع کفسابی در تبریز

مطلبی که در اینجا قصد داریم تا به عنوان نکته حائز اهمیت برای کارفرمایان ذکر کنیم این است که بستر کار باید برای شروع فعالیت آماده باشد. این بدان معناست که تمام قسمت های کفی که قصد کفسابی آن را دارید باید خالی از هر گونه وسایل مختلف باشد. در مواقع متعددی پیش آمده است که تیم کفساب به محل اعزام می شوند و مشاهده می کنند که مثلاً نیمی از کف آماده عملیات است و نیمی دیگر از لوازم و مصالح مختلف پر شده است و کارفرما توقع دارد که افراد تیم پس از کفسابی نیمی از سطح این مصالح را به سمت دیگر برده و بقیه کار را به اتمام برسانند. لازم است ذکر کنیم که چنین کاری در حوزه مسئولیت و وظایف تیم کفساب نیست و عملیات کفسابی تنها زمانی آغاز می شود که تمام سطح کف مورد نظر خالی از انواع وسایل مختلف باشد.

کیفیت های متغیر در خروجی کفسابی در تبریز

از دیگر عواملی که در مدت زمان انجام کفسابی تاثیر مستقیمی خواهد گذاشت سطح توقع کارفرما از چگونگی انجام پروژه و نتیجه نهایی است. کفسابی دارای انواع مختلفی است که کارفرما می تواند به دلخواه خود یکی از انواع آن را انتخاب نماید اما باید به خاطر داشته باشید که سطح های مختلف کفسابی نیاز به زمان های متفاوتی نیز دارند. به عنوان مثال اولین سطح از عملیات کفسابی که تنها شامل شستشوی قدرتمند کف می باشد نیازمند زمان بسیار کمتری نسبت به کفسابی ایتالیایی است. اگر می خواهید که سنگ های کف راهرو یا حیاط شما مانند شیشه و آینه باشد و عکس محیط اطراف بر روی آن منعکس شود باید ضمن انتخاب نوع ایتالیایی خدمات کفسابی مقداری صبر نیز پیشه کنید و زمان بیشتری به تیم کفساب بدهید زیرا این سطح از کفسابی نیازمند طی مراحل مختلف و استفاده از لقمه های متعدد و خاص در هر مرحله است.

نیروی انسانی مشغول در پروژه نیز از عواملی است که می تواند باعث کاهش زمان انجام پروژه شما شود. البته عموماً کفسابی با یک دستگاه و یک نیرو انجام می گیرد اما اگر کارفرما بخواهد به خواست خود درخواست نیروی کاری بیشتر و تعداد دستگاه های بالاتری برای انجام پروژه نماید لازم است بداند که حضور نیروها و دستگاه های بیشتر در محل و استفاده از آنها با اینکه می تواند زمان انجام کار را به نحو چشمگیری کاهش دهد اما از سوی دیگر باعث می شود تا هزینه خدمات کفسابی برای آن پروژه افزایش پیدا کند.

ساب زنی ایتالیایی

به طور کلی می توان عملیات کفسابی را به دو نوع مختلف تقسیم کرد. اولین نوع این عملیات ، کفسابی ایتالیایی است که می توان گفت بهترین حالت آن محسوب می شود . در این نوع از کفسابی که البته حالت های دیگر این عملیات را نیز شامل می شود، کلیت کار به مطلوب ترین شکل ممکن انجام شده و از همه لقمه سنگ های استانداردی که برای انجام یک کفسابی خوب مورد نیاز است ، بر روی دستگاه استفاده می شود.

کفسابی ایتالیایی که به منظور براق کردن سنگ های سطح و به اصطلاح آینه ای کردن آنها انجام می شود هم در این نوع از کفسابی در تبریز قرار دارد. لازم به ذکر است که در این سطح از عملیات کفسابی تمام کارهای معمول و غیر معمول مانند استفاده از بتونه مناسب به منظور پر کردن سوراخ ها و درزهای بین سنگ ها انجام می گیرد. همچنین ذکر این موضوع نیز خالی از لطف نیست که این سطح از کفسابی (که از لحاظ کیفیت نتیجه پایانی ، بالاترین سطح کفسابی محسوب می شود ) هزینه بالاتری نسبت به انواع دیگر آن دارد.

ساب زنی استاندارد

نوع دوم کفسابی ساختمان در رده متوسط و البته معمول و متداول آن قرار می گیرد. در این نوع از کفسابی تعداد لقمه سنگ هایی که مورد استفاده قرار می گیرد بستگی زیادی به درصد نا همواری های موجود در کف ساختمان دارد . این بدان معناست که در این پروژه کفساب قبل از اینکه هر گونه کاری انجام دهد با مشاهده و بررسی دقیق سطح ، تعداد لقمه مورد نیاز برای این کار را تخمین می زند. لازم به ذکر است که در صورت درخواست مشتری، بتونه زدن سوراخ ها و درزهای بین سنگ ها با استفاده از سیمان ، چسب و رزین انجام می شود.

تفاوتی که می توان میان این سطح از کفسابی در تبریز با نوع اول آن قائل شد در تعداد لقمه های مصرفی و همچنین زمانی که کفساب صرف انجام پروژه می کند است. در واقع در حالت اول کفساب علاوه بر اینکه از تعداد بیشتری از لقمه های کفسابی استفاده می کند ، زمان طولانی تری را نیز برای انجام پروژه صرف می کند . البته نمی توان از به کار گیری کفسابی ایتالیایی در نوع اول و عدم انجام آن در نوع دوم نیز چشم پوشی نمود.

مورد دیگری که می توان آن را در میان تفاوت های این دو نوع از سطوح کفسابی گنجاند هزینه پرداختی است. در نوع دوم هزینه نهایی برای کارفرمایان معقول تر است و این نوع کفسابی نسبت به نوع اول قیمت پایینتری دارد ؛ ضمن اینکه نتیجه کار با اینکه کفسابی ایتالیایی در آن انجام نشده ، باز هم به اندازه کافی رضایت بخش خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *