post
در صورت تمایل کفسابی بهنام را اشتراک نمایید

شاید کفسابی و نماشویی همچون شخصیت های مجزایی که دیدن آن ها در کنار یکدیگر اندکی غیر عادی و تعجب برانگیز باشد ، برای متقاضیان عام و افرادی که تجربه استفاده از این خدمات را نداشته اند اندکی غیر عادی و بی ربط به نظر برسد ، اما زمانی که در عمق آثار این دو عمل فرو می رویم به وضوح می بینیم که کفسابی و نماشویی به عنوان مجموعه اقداماتی که پاکیزکی سطوح عمودی و افقی یک ساختمان را به وجود می آورند ، کاملاً هم با یکدیگر هماهنگ بوده و اِعمال یکی سوای دیگری خلاء بزرگی را در کار ایجاد می کند . این دو عملیات پسا عمرانی که تحت هدایت اپراتوری مجرب و دستگاهی پیشرفته محقق می شوند ، به ساختمانی با ارتفاع ، سن ، متراژ ، محله ، جنس و استحکام خاصی اختصاص نداشته و بر روی هر سطحی با ورودی های منحصر بفرد خود ، خروجی متناسبی ارائه می دهد .

با گذر از افرادی که کفسابی را نه به عنوان پیشه اصلی ،  بلکه به عنوان حرفه ای که مکمل سلسه اقدامات آنان می باشد (مانند مهندسی که اصطلاحاً صفر تا صد پروژه ای را در دست گرفته و از مرحله تخریب ساختمان قبلی تا تحویل کلید بنای تازه تاسیس را توسط عوامل خود انجام می دهد ) می شناسند ، همواره با گروهی ثابت همکاری کرده و به علت تعدد درگیری با این حرفه خوب و بد آن را از یکدیگر تمییز می دهد ، عموم افرادی که به کفسابی و نماشویی متوسل می شوند برای نخستین بار است که به آن رجوع می کنند .

در همین رابطه ، پیشنهاد ما در مجموعه کفسابی بهنام به عنوان سامانه تخصصی کفسابی و نماشویی ، سنگ سابی یا شستشوی نما در هر نوع ساختمانی اعمال همزمانی این دو عملیات می باشد ، بدیت ترتیب که گروهی از کارشناسان هنر خود را در فضای داخلی و عده دیگری از متخصصین توانایی خود را بر روی دیوار های خارجی آن به منصه ظهور بگذارد . در پی اتخاذ چنین تصمیمی ، چنانچه ساختمانی نوساز بوده و فردی پیش از این در آن سکونت نکرده باشد ، مسئولین کفسابی با شناسایی جنس سطوح و امکانات ساختمان (مثلاً تک یا سه فاز بودن برق آن که از روی آسانسور خانه می توان تشخیص داشت) ، نوع دستگاه و لقمه های مناسب کار را برگزیده و پس از برآورد هزینه و مواد مصرفی خود شروع به کار می کنند . تفاوت این ساب با مواردی که خانه ای تازه ساز نیست اولاً در این است که این سطح پیش از این ساب نخورده و سابیدن ابتدایی آن که حکم خشت اول یک دیوار را دارد بسیار حساس بوده و ثانیاً هنوز هم از بوی نم دیوار ها ، ابزار آلات بنایان ، کیسه های مصالح و … می توان فهمید که این سطح مملو از زائده هایی همچون تکه های گچ و سیمان خشک شده ، قیر ، چسب ، رنگ و یا خلل و چاله هایی در اثر برخورد ابزار و وسایل سنگین با آن است . از آن گذشته هرچقدر هم که سرامیک یا کاشی کار در عمل خود متبحّر و ظریف کار کرده باشد ، باز هم ممکن است عوامل خارجی پس از آن و یا نارسایی های خود محصول سبب پیدایش نکات و نقاطی ناموزون گردد ، لذا کفسابی در این مرحله وارد عمل شده و با تراش چند باره محیط علاوه بر همسان سازی آن ، درخشش و زیبایی کف را چند برابر می کند .

لازم به ذکر است که در ساختمان هایی که نوساز نیستند برخی از این عوامل نامطلوب دیده نمی شوند ، چرا که هم پس از اتمام عملیات عمرانی بدو ساخت و همچنین به مرور زمان و با ممارست ساکنین برخی از این عوامل نا مطلوب از بین رفته اند ، اما باز هم نباید این نکته را نادیده گرفت که ممکن است این سطح با وجود پاکیزگیش ساب نخورده باشد ، چراکه قریب به دو یا سه دهه پیش که این واحد ساخته شده است کفسابی و نماشویی به محبوبیت و فراگیری امروزی نبوده ، پس این سطح همچون نمونه ای نو و تازه مورد سابش قرار می گیرد ، مکانی که به احتمال زیاد به منظور پذیرایی از لایه های ثانویه تحت این عملیات پر سود و مفید قرار گرفته است . از این گذشته حتی اگر لایه ای به آن افزوده نشود ، همین کفسابی به علت از بین بردن عوامل نامساعد (مانند سوراخ های ذره بینی ، گسستگی ها و همچنین پوسیدگی سنگ) عمر آن را برای حداقل دو دهه دیگر تمدید کرده است .

در قسمت دوم کفسابی و نماشویی هم اپراتوری که دستی بر آتش صخره نوردی داشته و با عادت و مهارت معلق بودن در هوا به دیواره های خارجی یک ساختمان دسترسی می یابد ، به پاکسازی عوامل نامطلوب و مخرب می پردازد . نماشویی که به تفصیل در خصوص ماهیتش صحبت کردیم ، همچون حمامی که آدمی را از شر ناپاکی ها رهانیده و ظاهری آراسته به وی می بخشد ، با استناد به اینکه جنس نمای مذکور از چه ماده ایست (سنگ مرمر ، تراورتن ، آجر ، مواد کامپوزیتی ، ترموود و چوب ، شیشه و …) ، در نظر گرفتن ارتفاع و عرض سازه که وسیله دسترسی را مشخص می کند (طناب و راپل ، بالابر ، کلایمر ، داربست ، لوله های بلند و …) و همچنین میزان بودجه و درجه تمیزی مورد نظر کارفرما یکی از روش های ابر-دستمال و شیشه شوی ، طی ، واتر جت ، سندبلاست و سایر روش های مرسوم را انتخاب می کند . همانطور که می بینیم ، نماشویی با چند روش دسترسی و اعمال نظافت دایره متغیری از گزینه های پیش روی نماشوی را تشکیل می دهد که با صلاحدید وی و طرف دیگر قرارداد یکی را بر گزیده می شود . در نماشویی هدف پاک کردن شیشه ها از هر عامل خارجیست ، عاملی که ممکن است با یک روش کم رنگ و با روش دیگری ریشه کن شود ، لذا با اینکه برخی از این متد ها هزینه بیشتری روی دست صاحبکار می گذارد ، اما می تواند از اینکه نتیجه فعالیت ها به بازیابی زیبایی نمای مذکور و پاکیزگی صد درصدی آن می انجامد اطمینان حاصل کند .

در نهایت لازم به تاکید است که کفسابی و نماشویی به عنوان دو عمل حائز اهمیت در مرحله نازک کاری ساخت و ساز ، اقداماتی جدایی ناپذیر بوده و دستیابی به حداکثر پاکیزگی یک ساختمان بدون اعمال آن ها امکان پذیر نمی باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *