post
در صورت تمایل کفسابی بهنام را اشتراک نمایید

کفسابی پارکت : همانطور که همه انسان ها دارای پوستی بر روی اعضا و جوارح خود هستند و این روکش خدادادی با کاربری و فواید فراوان خود نقش بسزایی در حیات فرد بازی می کند ، همه پدیده های ساخت دست بشر نیز نیازمند این پوسته ظاهری هستند . در همین رابطه اگر وسایلی که به صورت روزانه از آن ها استفاده می کنیم را نگاه کنیم ، همه آنها دارای لایه ای سوای ساختار و درون مایه اصلی کالای مورد نظر هستند که علاوه بر تضمین نکات امنیتی ، به افزایش زیبایی محصول مورد نظر نیز می پردازند .
به عنوان مثال در یک ساختمان ، مجموعه ای از تیر آهن های فلزی یا بتنی که چارچوب نگهدارنده آجر و سایر مصالح ساختمانی هستند ، بواسطه محصولات گوناگونی پوشانده می‌شوند تا علاوه بر اینکه مانع برخورد مستقیم عوامل تهدید کننده و مضر با این ساختار می شوند ، به بهبود زیبایی ظاهری این ساختمان نیز کمک می کنند .
اگر بخواهیم مقدمه فوق را به موضوع فعالیت خود ارتباط دهیم باید بگوییم که سطوح افقی یک سازه نیز در این زمره می گنجند .
در همین رابطه محصولات گوناگونی در بازار ایران یافت می شوند که مخصوص پوشاندن سطوح مذکور می باشند . در این میان انواع سنگ های ساختمانی مانند مرمر ، محصولات معدنی که با دخالت انسان ساخته و پرداخته می شود مانند سرامیک ، موزاییک یا کاشی ، محصولات شیمیایی مانند کفپوش های اپوکسی ، مواد پلاستیکی با نمای محصولات پوششی دیگر مانند کفپوش های طرح چوب و جمله مصالحی که در اولویت های بعدی قرار دارند ، عمده کالاهایی هستند که می توان برای تزیین کف فضای داخلی هر خانه به آن ها اتکا کرد .

در ادامه محصولی وجود دارد که با وجود دردسر های بمراتب بیشتر در نگهداری نسبت به سایر محصولات ، دارای مخاطبین و طرفداران خاص خود می باشد . این محصول که پارکت نام دارد در حقیقت قطعاتی از جنس چوب است که با تبدیل شدن الوار به قطعات مشخص عموماً مستطیلی شکل کوچک و پس از پرداخت آماده قرارگیری در کنار یکدیگر و تشکیل یک مجموعه یکپارچه برای سطح سازی اماکن مختلف را می یابند .

همانطور که گفته شد پارکت دارای معایبی نیز می باشد که از مهمترین آنها می‌توان به باد کردن و تخریب شدید در اثر نفوذ آب به لایه های آن و همچنین پذیرایی از گرد و خاک بر روی خود به طرز واضحی اشاره کرد . اما سوالی که پیش می آید این است که با وجود داشتن این همه عیوب در برابر دیگر کفپوش ها ، چرا باید استفاده از پارکت تا این حد محبوب و پرطرفدار باشد .
پاسخ سوال بسیار ساده است ، زیبایی بالای پارکت !
در محیط اطراف ما افراد زیادی هستند که نه تنها در خصوص محل زندگی خود ، بلکه در خصوص نوع لباسی که می پوشند ، نوع تفریحی که می کنند ، نوع غذایی که می خورند و عموم کارهای روزمره شان ، زیبایی و نمای کار برای آنها بسیار مهمتر است اصل مطلب و درون مایه محتوایش می باشد . به عنوان مثال چنانچه لباسی رنگ ، طرح یا اندازه ای نامناسب داشته باشد اما بنا به عرف و مد روز پسندیده و زیبا به نظر برسد ، حتی اگر این فرد در آن احساس راحتی نکرده و حتی پوشیدن آن برایش مضر نیز باشد ، باز هم شاهد این هستیم به دلیل اهمیت به ظاهر با آغوش باز از آن استفاده می کند .
در خصوص پارکت نیز می‌توان به همین نکته اشاره کرد که عده‌ای فراوانی با وجود این که می‌توانند سطوح افقی منزل خود را به واسطه سنگ یا دیگر کفپوش‌ها فرش کرده و به راحتی آن را بشویند ، بنا به علاقه وافر خود به داشتن فضایی آنتیک ، زیبا و جذاب این سختی را به جان خریده و به نصب پارکت بر روی طبقات ملک خود مبادرت می ورزد . ناگفته نماند که پارکت در خصوص مسائل گرمایش و انتقال حرارت از کف بازدهی مطلوبی دارد .

با گذر از مزایا و معایب این محصول که خود مقاله ای جداگانه می طلبد ، موضوع این یادداشت در خصوص کفسابی پارکت می باشد . پارکت ها عموماً به یک دلیل مورد کفسابی قرار می‌گیرد و آن هم از بین بردن عوامل نامساعد و بازیابی زیبای روز اول نصب می باشد .
در سنگسابی موزاییک دیدیم که وقتی می‌خواستیم کفپوش تازه ای بر روی سطح مورد نظرمان نصب کنیم ، باز هم به کفسابی نیاز داشتیم ، چراکه زمانی که لایه های جدیدی بر روی سطح مورد نظر ما می‌نشیند ، با داشتن ضخامت مشخص ، پس از قرارگیری بر روی لایه قبلی که خود آن نیز دارای عمقی مشخص بودند ، ارتفاع قابل توجهی را تشکیل داده و فضایی ولو اندک از فاصله میان زمین تا سقف را اشغال می کردند .
حال اگر ما تصمیم داشته باشیم تا بر روی سطح پارکتی خود لایحه‌ای را اضافه کنیم ، چرا نباید همانند موزاییک آن را کفسابی پارکت کنیم ؟!

پاسخ این سوال کاملا روشن است ؛ به دلیل اینکه پارکت محصولی است که با چسب بر روی زمین نشسته و با چینش قطعات متعددش کنار یکدیگر بر روی زمین آرام گرفته‌اند ، چنانچه ما این محصولات را از زمین جدا کرده و ارتباطشان با لایه های همسایه خود را قطع کنیم به سادگی می توانیم همه آن را از روی زمین بکنیم ؛ لذا نیازی نیست تا برای اعمال لایه های جدید روی آن مورد کفسابی پارکت قرار گیرد . از آن مهمتر اینکه این محصولات دارای ساختار حساسی هستند که تا زمانی که در مقابل دیدگان ما قرار دارند ، چنانچه عیب و ایرادی برای آن ها به وجود آید ، می ‌توانیم آن قسمت را دیده ، جایگزین کنیم و یا اقدامات پیشگیرانه برای عدم سرایت این مشکل به بخش های دیگر را مبذول داریم ، اما زمانی که یک لایه اضافه بواسطه کفسابی پارکت بر روی همین پایه پارکتی بیاید دیگر نمی توانیم مشکلات فیزیکی و قابل مشاهده آن را شناسایی کنیم . نهایتاً این عامل سبب می‌شود تا با داشتن ظاهری خوب و مطلوب ، زیر ساختی سست و در شرف نابودی داشته باشیم که ممکن است حتی به سقف طبقات زیرین نیز صدماتی را وارد نماید .
اگر کفپوش ما از جنس سنگی زمخت و سرسخت نیز باشد ، پس از مدتی رنگ و جلای خود را از دست داده و در اثر تردد زیاد یا ریختن مواد مختلف روی آن – در کنار جریان هوا ، دوده ، غبار و … – به کلی سابیده می شود . حال پارکت به عنوان محصولی که ماده اولیه آن از چوب بوده و در برابر مواد مذکور از نظر مقاومت حرف زیادی برای گفتن ندارد ، جای خود را داشته و در نتیجه تغییرات ایجاد شده روی آن با شدت بیشتری خودنمایی می کند . به همین دلیل پارکت هرچقدر هم که با دقت و مهارت زیادی نگهداری شود باز هم در شرف این تغییرات نامطلوب قرار می گیرد .
بدیهی است که در چنین شرایطی تعویض سطح عمل عقلانی مقرون به صرفه نمی باشد چرا که علاوه بر هزینه های سنگینی که در پی دارد و زحماتی که برای کارفرما ایجاد می کند اسراف مصالح ساختمانی نیز می باشد ؛ این در حالیست که این پارک هنوز هم می تواند پوششی ایده آل و کاربردی باشد . در این مرحله است کفسابی بهنام وارد عمل شده و با کفسابی پارکت با دستگاه های پیشرفته اش تحت نظارت و هدایت اپراتورانی با تجربه عمر تازه ای به این پوشش بخشیده و آن را مهیای سرویس دهی مجدد می کند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *